SpravodajstvoXiaomi

Dokážu Xiaomi smartfóny sledovať a cenzúrovať správy, ktoré píšeme? Litva odporúča sa ich zbaviť! Kde je však pravda?

Čo je pravdy na tom, že Xiaomi monitoruje všetko, čo napíšeme? Pozrime sa na koreň tejto informácie, ktorá obletela svet!

Ministerstvo obrany v Litve upozorňuje svojich občanov pred podozrivým správaním čínskej spoločnosti Xiaomi a vyzýva ich, aby sa svojich smartfónov zbavili. Čínsky gigant má teda na krku ďalšiu kauzu, ktorú isto bude musieť ešte vysvetľovať a v súčasnosti po mnohých problémoch s USA to naňho nevrhá príliš dobré svetlo. Práve v Litve sa momentálne odhalilo, že Xiaomi smartfóny v sebe majú nainštalovaný softvér, ktorý dokáže sledovať text, ktorý na nich píšeme a následne niektoré frázy cenzúrovať. Kde je však pravda? Odpoveď nám prináša spravodajský portál The Guardian.

Je čínska cenzúra aktívna i v Európe?

Nie je tajomstvom, že smartfóny v Číne v sebe majú zabudovanú istú cenzúru, ktorá obsahuje a detekuje hneď niekoľko fráz. Medzi nimi môžeme nájsť napríklad frázy ako „slobodný Tibet“, „nech žije taiwanská nezávislosť“ či „hnutie demokracie“. Aby však smartfóny boli schopné rozoznať takéto frázy, musia kontrolovať úplne celý text, ktorý píšeme. A práve toto sa nepozdáva ministerstvu obrany v Litve.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celý tento experiment vyskúšali na smartfóne Mi 10T 5G. Na konci však prišli k výsledku, že smartfóny v Európskej únii majú síce toto monitorovanie textu a následné cenzúrovanie deaktivované, no dá sa kedykoľvek bez akéhokoľvek vedomia používateľov smartfónov na diaľku aktivovať.

Naším odporúčaním je nekupovať si nové čínske smartfóny a zbaviť sa tých, čo ste už zakúpili tak rýchlo, ako to len pôjde.

Xiaomi zatiaľ nereagovalo

I keď sa čínsky gigant k situácii zatiaľ nevyjadril, už teraz je nad slnko jasné, že ide opäť len o politickú hru. Vzťahy medzi Čínou a Litvou sú totiž v poslednej dobe veľmi napäté. Môže za to i fakt, že Čína vyzvala Litvu, aby odvolala svojho veľvyslanca späť do Vilniusu po tom, čo Taiwan oznámil že svoju misiu v Litve bude nazývať Taiwanský zastupiteľský úrad.

Nateraz teda nevidíme jediný dôvod, prečo by sme sa mali zbavovať súčasných smartfónov či sa v ich kupovaní obmedzovať. Počkáme si na oficiálne vyjadrenie spoločnosti Xiaomi. Veríme, že vzniknutá situácia je len nešťastnou zhodou okolností. Len pre zaujímavosť, v Číne táto cenzúra textu v smartfónoch skutočne funguje a aktuálne obsahuje presne 449 spojení. Tento zoznam je však postupne dopĺňaný.

Vlastníte Xiaomi smartfón aj vy? A myslíte si, že ide opäť o politickú hru? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close