SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážu solárne búrky ohroziť našu civilizáciu?

Slnko je väčšinu času pokojné, má však svoje vrtochy

Slnko, naša domovská hviezda, je relatívne pokojná a tichá. Dáva nám svetlo a teplo, ktoré potrebujeme k životu. Má však svoje obdobia vysokej aktivity, počas ktorých vrhá do vesmíru okolo prúdu plazmy a radiácie. Môžu slnečné erupcie a výrony ohroziť život na Zemi?

Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell. Solárne erupcie, alebo výrony hmoty môžu zasiahnuť našu planétu a mať pre ľudstvo vážne dôsledky. Hoci sa na prvý pohľad Slnko javí ako pevný kozmický objekt, tvoria ho oceány horúcej plazmy, ktoré sú tvarované magnetickým poľom, podobne ako gravitácia Slnka ovplyvňuje pohyb planét okolo neho.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Magnetizmus je však rozdielny ako gravitácia. Magnetizmus je časť sily, ktorá sa volá elektromagnetizmus. Tou druhou je, ako už názov napovedá, elektrina. Elektrina vytvára magnetické polia a tie vytvárajú elektrinu. Na povrchu Slnka je plazma, ktorá je tvorená elektricky nabitými časticami, protónmi a elektrónmi. Pohyb týchto častíc vytvára magnetické pole, ktoré určuje prúdenie častíc.

Lenže magnetické pole Slnka nie je vždy pokojné. Môže sa ohýbať a lámať, pričom vzniká veľké množstvo energie. Keď sa magnetické línie zlomia, Slnko vypustí do vesmíru prúd plazmy. Keď solárna búrka zasiahne Zem, nič tragické sa nestane. Je pravda, že takáto búrka môže poškodiť satelity, ohroziť astronautov, či rádiovú komunikáciu, ľudia na povrchu sú v bezpečí. Naša atmosféra nás totiž chráni pred najhoršími účinkami solárnej búrky.

Vrchné časti atmosféry pohltia škodlivé röntgenové lúče a prúd plazmy, smerujúci ku nám vysokými rýchlosťami, je zachytený zemským magnetickým poľom. Naše vlastné magnetické pole odvráti častice k severnému a južnému pólu. Tam padnú energetické častice do atmosféry a vytvoria nádherné polárne žiary.

Super búrky

Iným prípadom sú super solárne búrky. Vedci identifikovali, že super búrka nastane raz, alebo dvakrát za jedno storočie. Ak by sa jedna odohrala teraz, ako prvé by sme pozorovali silné výrony hmoty. Išlo by o akési varovanie pred nebezpečenstvom, ktoré má prísť. Tieto silné výrony sa k Zemi dostanú približne za deň a stlačia naše magnetické pole. Ak by bolo magnetické pole Zeme správne naklonené, spojilo by sa s prechádzajúcou plazmou. Ako by výron hmoty prechádzal planétou, stlačil by naše magnetické pole do dlhého chvosta. Po určitom čase by bola energia v chvoste priveľká a zlomil by sa, vysielajúc všetku energiu späť k Zemi. To by bol začiatok geomagnetickej búrky.

Tá pred stovkami rokov nepredstavovala žiadnu hrozbu. Pre ľudí je totiž neškodná, avšak ovplyvňuje všetky stroje. Geomagnetická búrka môže úplne vypnúť všetky transformátory a elektrické siete, ktoré slúžia na distribúciu elektriny. V horšom prípade môže spôsobiť skrat týchto transformátorov. Ľudia však vedia, ako si poradiť so solárnymi búrkami, preto si ich častokrát ani nevšimneme.

Čo by sa však stalo, ak by nás zasiahla super búrka nie je známe. Vedci sa nevedia zhodnúť. Niektorí tvrdia, že by búrka spôsobila len celosvetový výpadok prúdu, iní tvrdia že by dôsledky boli oveľa horšie. V tomto prípade nám neostáva nič iné, len čakať a zistiť, čo sa stane. Pravdepodobnosť, že nás zasiahne super búrka je približne 12% za každých 10 rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close