SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážu sa ľudia niekedy dostať za hranice našej Slnečnej sústavy?

Okrem extrémnych vzdialeností nás za hranicami čaká oveľa väčšie nebezpečenstvo

Prieskum vesmíru je snom ľudí už pomerne dlhú dobu. S rozvojom technológii sa nám darí tento sen pomaly plniť. Dnes máme astronautov, žijúcich na špeciálne navrhnutej vesmírnej stanici a ľudí sme už poslali aj na Mesiac, nášho najbližšieho kozmického suseda. Už o niekoľko rokov pošleme prvých ľudí na Mars a čo sa stane potom netuší nikto. Vydáme sa raz aj za hranice Slnečnej sústavy? O tejto téme hovorí aj YouTube kanál Second Thought.

Prvou prekážkou, ktorej musia vesmírne sondy, ale aj ľudia, čeliť sú ohromné vzdialenosti. Naša Slnečná sústava je naozaj masívna a už len vzdialenosť od Zeme k Slnku je v priemere 150-miliónov km. Napriek tomu je to len zlomok vzdialenosti, ktorú by sme museli prekonať, ak by sme sa rozhodli vydať sa za hranice našej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Extrémne dlhá cesta

Ak by sme sa chceli dostať od Slnka až po začiatok Oortovho oblaku, pozeráme sa na vzdialenosť približne 750-miliárd km. Ak by sme sa chceli dostať na jeho okraj, na okraj našej sústavy, prejsť by sme museli približne 15 triliónov km. Lenže koľko času by nám takáto cesta zabrala? Zoberme si najrýchlejší, ľuďmi vytvorený objekt. Je ním sonda Parker Solar Probe, ktorá by do roku 2024 mala dosiahnuť rýchlosť 700-tisíc km/h.

Ak by sa nám podarilo vytvoriť raketu, schopnú takejto rýchlosti, na okraj Slnečnej sústavy by sme sa dostali približne za 2500 rokov. Ako je možné, že to sondám Voyager, ktoré sú prvými sondami za hranicou Slnečnej sústavy, trvalo oveľa menej? Technicky sa tieto sondy dostali za hranicu solárnej magnetosféry, ktorú niektorí považujú za hranicu slnečnej sústavy. Oortov oblak je však akýmsi obalom, ktorý sa nachádza okolo celej našej sústavy a v oveľa väčšej vzdialenosti.

Nebezpečenstvo za hranicami

Sondy Voyager nám ale ukázali ďalšiu prekážku, s ktorou by sme mali počas cesty rátať. Za heliosférou (pozn. redakcie: magnetickým poľom Slnka) sa nachádza celkom nebezpečné prostredie. Ukázalo sa, že magnetické pole Slnka chráni sústavu pred kozmickými lúčmi. Keď sa sondy Voyager dostali za túto hranicu, boli vystavené plnej sile zvláštnej, elektromagnetickej radiácie.

Zároveň sa objavil aj drastický nárast teploty, pohybujúci sa v rozmedzí desiatok tisíc stupňov. Ukázalo sa, že priestor za magnetickým poľom Slnka je plný horúcej plazmy, ktorá je akousi „ohnivou stenou“ obklopujúcou našu sústavu. Jediným riešením je vývoj prenosného elektromagnetického poľa, ktoré by raketu ochránilo podobne, ako Slnko chráni našu sústavu. Vývoj takejto technológie je však otázkou vzdialenej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close