SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážu ľudia oklamať smrť? Nová štúdia priniesla ponuré výsledky

Vyššia priemerná dĺžka života neznamená, že ľudia dokázali spomaliť starnutie.

Vedci neustále prichádzajú s novými metódami, ako zastaviť starnutie, alebo ako predĺžiť ľudský život, píše portál Science Alert. Znamená to, že jedného dňa by ľudstvo dokázalo objaviť kľúč k nesmrteľnosti?

Odpoveď vás asi nepoteší. Svetlo sveta uzrela nová analytická štúdia, ktorá sa pozrela na úmrtnosť nielen ľudí, ale aj zvierat. Výsledky štúdie ukázali, že nezáleží na tom, koľko vitamínov zjeme, alebo či sa nachádzame v naozaj zdravom prostredí, všetci jedného dňa zostarneme a zomrieme. Autorom tejto ponurej štatistiky je Fernando Colchero z University of Southen Denmark.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Colchero, spolu s 39 ďalšími vedcami zistil, že pomer starnutia je relatívne určený pre každý živočíšny druh a to aj v prípade, že sa druhu podarí prísť na to, ako žiť dlhšie. Ako príklad vedci uvádzajú nás, ľudí. Podľa štatistiky sa priemerná dĺžka života človeka zvyšuje každý rok o približne 3 mesiace a to od polovice 19. storočia.

Neznamená to však, že ľudia prišli na spôsob, ako oddialiť starnutie. V minulosti bola priemerná dĺžka života nižšia, pretože ľudia umierali mladší. Tvrdí to aj hypotéza, ktorá sa zakladá na fakte, že pomer, v akom živočíšny druh starne je jasne daný. Akýkoľvek posun dĺžky života neznamená, že sa druhu podarilo obísť proces starnutia, ale že poklesli prípady smrti mladých jedincov.

Pokroky v zdravotníctve

V súčasnej dobe ľudstvo prešlo množstvom lekárskych, sociálnych a environmentálnych zmien, ktoré prispeli k zvýšeniu priemernej dĺžky života. V praxi to znamená, že viac a viac ľudí sa dožíva vyššieho veku, no samotný proces starnutia, ktorý vedie ku smrti, sa nemení. Moderná spoločnosť dokázala zabrániť úmrtiam ľudí v mladom veku, čo viedlo k zvýšeniu priemernej dĺžky života. Dnes sa viac jedincov dokáže dožiť vyššieho veku.

„Na začiatku dejín ľudstva nás sprevádzalo množstvo rizík, ktoré mohli viesť k predčasnej smrti. Dnes sa im vieme vyvarovať,“ tvrdí antropologička Susan Alberts.

Výskum naznačuje že prístup k novým liekom, či dobrej a pestrej strave, s najväčšou pravdepodobnosťou neznamená pomalší proces starnutia, ktorý by viedol k dramaticky vysokému veku. Autori štúdie však tvrdia, že pokroky v medicíne by naozaj mohli priniesť dlhší život pre človeka. Momentálne je to však otázka budúcnosti a nedokážu predpovedať, ako bude vyzerať zdravotníctvo o päť, či desať rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close