Dokážete si predstaviť tak obrovské číslo? Toľkoto čiernych dier môžeme nájsť v celom vesmíre

Nedávno prišli vedci z Talianska a Spojeného kráľovstva s odhadom, ktorý vyráža dych.

Koľko čiernych dier sa vo vesmíre nachádza?
Zdroj: Unsplash(Aman Pal)

Vedci z Talianska a Spojeného kráľovstva pred pár dňami oznámili, že v našom vesmíre sa môže nachádzať až 40 kvintiliónov čiernych dier. Len pre porovnanie, predchádzajúce štúdie naznačili, že na všetkých plážach Zeme možno nájsť „len“ 7 kvintiliónov zrniek piesku, píše portál Interesting Engineering.

Vo vesmíre sa teda nachádza viac čiernych dier než piesku na Zemi, čo je vzhľadom na obrovskú rozlohu tohto priestoru pochopiteľné. Čierne diery sú však jedny z najnebezpečnejších objektov, aké poznáme. Ak by sa jedna z nich dostala do blízkosti našej planéty, takmer okamžite by ju pohltila. Astronómovia si všimli aj to, že čierna diera môže vyvolať supernovu, ak sa dostane k masívnej hviezde dostatočne blízko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Túto udalosť pozorovali astronómovia z inštitútu Caltech v roku 2017. Zachytené rádiové vlny vedcom prezradili, že sa s masívnou hviezdou pravdepodobne zrazila zablúdená čierna diera. Ide o typ čiernych dier, ktoré sa premávajú vesmírom, pravdepodobne kvôli masívnej zrážke, ktorá ich vykopla zo sústavy v ktorej sa nachádzali.

Lepšie chápanie vesmíru

Aby vedci dokázali odhadnúť koľko čiernych dier sa nachádza v pozorovateľnom vesmíre, najprv zistili priemerný počet čiernych dier na jeden megaparsek. Došli na to, že v tomto obrovskom regióne možno nájsť priemerne 3-milióny čiernych dier. Následne toto číslo znásobili a získali počet čiernych dier v celom pozorovateľnom vesmíre. Je nutné podotknúť, že ide len o hrubý odhad.

Napriek tomu môže tento odhad zmeniť naše chápanie vesmíru. Vedci, ktorí za simuláciou stáli použili na zistenie čísla pomer rodenia nových hviezd, ich hmotnosť a úroveň kovov v galaxiách.

„Ide o inovatívny spôsob práce, ktorý nám priniesol aj detailný model evolúcie hviezd,“ vysvetľuje Alex Sicilia, autor štúdie a vedec zo SISSA v Taliansku.

Informácia o tom, koľko čiernych dier sa v celom vesmíre nachádza, môže mať dopad na štúdie z rôznych odvetví astrofyziky a astronómie. Napríklad na túto prácu nadväzuje teória ktorá tvrdí, že primordiálne čierne diery by mohli vysvetliť záhadu temnej hmoty. Primordiálne čierne diery sú hypotetické objekty, ktoré vznikali na samom počiatku vesmíru. V tom období bol vesmír oveľa menší, hustejší a horúcejší. Vedci teoretizujú, že za určitých podmienok sa mohol vesmír zrútiť sám do seba a vytvoriť miniatúrnu primordiálnu čiernu dieru.

Ak je táto teória pravdivá, potom by vesmír nevytvoril len jednu, alebo dve primordiálne čierne diery, ale vytváral by ich v určitých regiónoch po miliardách. Ak naozaj stoja primordiálne čierne diery za temnou hmotou, potom vedcom pomôže, ak budú mať odhad o tom, koľko sa ich môže v našom pozorovateľnom vesmíre nachádzať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre