Dokážeme zlepšiť podmienky planéty pomocou geneticky upravených organizmov?

Ide o problém, ktorý so sebou nesie aj morálnu dilemu

hviezdna sústava
Zdroj: NASA/JPL

Minulý rok sa objavil výskum, ktorý otriasol vedeckou komunitou. V ňom sa písalo, že by sme mali na Mars poslať pozemské mikróby, aby sme pomohli vytvoriť priaznivejšie podmienky pre ľudí, píše portál Gizmodo.

Závery výskumu pobúrili najmä komunitu vedcov, ktorá je proti akejkoľvek kontaminácii vesmírnych telies. Pre tých ostatných išlo len o zvláštny návrh. Niektorí však tvrdia, že aj tento koncept by sme mali zvážiť a snažiť sa ho pochopiť. Mars môže pre budúcnosť ľudstva znamenať veľa, a tak by sme mali vedieť, aké sú benefity, či problémy ešte predtým, než nebudeme mať na výber.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázka preto znie: Dokázali by sme dostať na inú planétu geneticky upravené organizmy? K téme sa pre Gizmodo vyjadrila aj profesorka antropológie, Kathryn Denning. Tvrdí, že by sme to pravdepodobne dokázali, no na druhú stranu by sme to robiť nemali. Pri akejkoľvek otázke vesmíru sa používa rétorické slovíčko „my.“ To má zahrňovať celé ľudstvo, avšak realita býva častokrát iná.

Riskantný krok

Denning tvrdí, že na svete existuje len hŕstka jedincov, ktorí sa dokážu dostať do vesmíru a len hŕstka jedincov, ktorí dokážu geneticky upraviť organizmy. Ľudia, ktorí vyvíjajú pokročilé technológie ich plánujú aj použiť, no nie každý má hlas na tom, ako budú použité. Veľké spoločnosti, ako napríklad SpaceX častokrát používajú slovíčko „my,“ ako súčasť ich vlastných plánov. Denning zároveň dodáva, že v otázke vesmíru existuje množstvo ideológií a úmyslov a neexistuje jednotný plán, zahŕňajúci vôľu celého ľudstva.

Niektoré spoločnosti by naozaj dokázali vyslať geneticky modifikované organizmy na inú planétu. Nemali by to však robiť, aspoň zatiaľ. V prvom rade by to mohli niektoré krajiny vnímať ako porušenie vesmírnej zmluvy. Dôležitejšie však je, že niektoré planéty by mohli mať svoju vlastnú formu života a je lepšie ich najprv dôkladne preskúmať. Posledným dôvodom môže byť fakt, že planéta môže mať hodnotu, ktorá sa nezakladá na tom, či sa dá na jej povrchu žiť. Otázka osídlenia vzdialenej exoplanéty je však ešte veľmi ďaleko a dovtedy sa môže objaviť lepšie riešenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre