Dokážeme v budúcnosti „prerobiť“ Mars na obraz Zeme?

Teraformácia je momentálne snom vedecko-fantastických diel a vyzerá to tak, že dlho aj ostane

Teraformácia
Zdroj: Ittiz/Wikimedia Commons

Vedci už dnes majú niekoľko rôznych hypotéz, ktoré popisujú život človeka v ďalekej budúcnosti. Čo sa stane, keď vyhasne Slnko? Kam pôjdeme, ak by sa Zem stala neobývateľnou? To všetko sú problémy, ktoré by mohli byť jedného dňa realitou. Riešenia, ktoré na tieto otázky ponúka veda sú zatiaľ vystrihnuté z vedecko-fantastických diel, no podobne, ako cesta na Mesiac, aj tie by sa mohli jedného dňa stať realitou. Teraformácia je jednou z týchto hypotéz.

Planetárne inžinierstvo

Teraformácia (pozn. redakcie: z lat. terra – Zem) označuje doslova proces pozemšťovania planéty, respektíve prispôsobenie jej planetárnych charakteristík Zemi. Ide o odvetvie hypotetického planetárneho inžinierstva, ktoré by dokázalo umožniť život na planétach s nehostinnými podmienkami. YouTube kanál PBS Space Time kladie otázku, či by bolo ľudstvo schopné teraformovať nášho najbližšieho planetárneho suseda, Mars.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teraformovanie Marsu je už pomerne dlho námetom niektorých vedecko – fantastických diel. To, ako vzdialený by mohol byť tento koncept od reality závisí od atmosféry danej planéty. Atmosférický tlak na Marse je 0.6% tlaku, ktorý prežívame na Zemi. V praxi to znamená, že krvný obeh človeka bez skafandra by na povrchu zlyhal v priebehu minúty. Tenká atmosféra Marsu zároveň umožňuje všetkým škodlivým lúčom preniknúť rovno na povrch. Prvým krokom teraformácie červenej planéty je tým pádom „dodať“ jej atmosféru, čo najbližšiu našej Zemi.

Moderná veda našla dôkazy, ktoré hovoria o tom, že Mars bol kedysi teplou planétou, s tekutou vodou a atmosférou, ktorá by ju dokázala udržať na povrchu. Hypotézy preto naznačujú, že kľúčom k pretvoreniu Marsu je rozpustenie polárnych čiapočiek, ktoré by do atmosféry vypustili oxid uhličitý a vodnú paru, čo by mohlo naštartovať skleníkový efekt, vypustiť viac plynov do atmosféry a oživiť planétu.

Pohľad do budúcna

Zároveň ale vieme, vďaka sonde americkej NASA, MAVEN, ako Mars prišiel o svoju atmosféru. Vďaka svojej malej veľkosti došlo k ochladeniu jeho jadra, vďaka čomu sa výrazne oslabilo magnetické pole planéty. Magnetické pole chráni planétu pred škodlivými slnečnými lúčmi a v prípade jeho absencie bola atmosféra Marsu pomaly „odtrhnutá“ od planéty. V roku 2018 dvojica planetárnych vedcov, Bruce Jakosky a Christopher Edwards uverejnili štúdiu, v ktorej sa venovali práve tejto téme. Jej výsledkom bolo, že v blízkej budúcnosti neexistuje žiadna šanca, že by ľudstvo dokázalo obnoviť atmosféru na Marse.

Ak sa pozrieme do ďalekej budúcnosti, zistíme, že správnym pomerom látok, ktoré by slúžili ako skleníkové plyny, kyslíkom a plynom, ktorý by dodal atmosfére podobný tlak, je možné vytvoriť planéte atmosféru, v ktorej by sa dalo žiť. Problémom sú však nepredstaviteľné náklady, ktoré tento projekt vyžaduje. Aj keby sa ľudstvu podarilo vytvoriť atmosféru, stále ju musí ochrániť, keďže magnetické pole Marsu by stále nedokázalo zablokovať slnečné lúče. Riešením by však mohli byť bio-kupoly, ktoré by zaštítili len časť marťanskej pôdy. Pod nimi by existovali celé mestá, s ekosystémom rovnakým, ako u nás na Zemi a energetické náklady by boli neporovnateľne menšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre