SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Dokážeme určiť, koľko atómov sa vo vesmíre nachádza?

Všetka hmota, ktorú okolo nás vidíme sa skladá z obrovského množstva atómov.

Všetko čo vidíme vo vesmíre sa skladá z atómov a nezáleží na tom, či je objekt veľký, alebo malý, alebo aký je jeho vek, píše portál Live Science.

Každý atóm sa skladá z pozitívne nabitého jadra – protónov a neutrónov, a záporne nabitých elektrónov. Počet protónov, neutrónov a elektrónov určuje, kam sa atóm radí v periodickej tabuľke prvkov. Všetka hmota, ktorú okolo nás vidíme je len súhrn odlišných atómov, ktoré medzi sebou reagujú. Vedia ale vedci povedať, koľko atómov sa vo vesmíre nachádza?

V priemernom ľudskom tele sa nachádza približne 7 oktiliónov atómov. To je naozaj obrovské číslo a to berieme do úvahy len jedného človeka. Ak si myslíte, že je nemožné určiť celkový počet atómov v celom vesmíre, máte pravdu, aj keď dôvod je iný, než by ste predpokladali. Vedci nedokážu určiť počet atómov vo vesmíre z jednoduchého dôvodu – nemáme tušenie, aký je vesmír veľký. Ak nevieme popísať jeho veľkosť, nevieme určiť počet atómov.

Vedci však dokážu priniesť aspoň veľmi hrubý odhad toho, koľko atómov sa môže nachádzať v pozorovateľnom vesmíre. Už od čias Veľkého tresku, ktorý nastal pred 13.8 miliardami rokov sa vesmír neustále rozpína. Pozorovateľný vesmír je región, ktorý môžeme pozorovať, pretože svetlo zo vzdialených regiónov malo čas dostať sa ku nám na Zem.

Počet atómov vo vesmíre

Vesmír sa však neustále rozpína, čo znamená, že veľkosť pozorovateľného vesmíru je približne 46 miliárd svetelných rokov, do každého smeru. Veľkosť vesmíru však na odhad nestačí a vedci potrebujú ešte vedieť, koľko hmoty sa v ňom nachádza. Vesmír je plný galaxií a je naozaj náročné ich spočítať všetky. Zároveň treba počítať s tým, že vo vnútri každej galaxie sa nachádza ešte väčšie množstvo hviezd, planét a mesiacov. V priemernej galaxií by sa malo nachádzať približne 100-miliónov hviezd. Vo vesmíre by sa mohlo nachádzať približne 100-miliárd galaxií.

Portál Live Science následne priniesol matematické výpočty, pomocou ktorých priniesli odhad počtu atómov vo vesmíre. Portál vypočítal priemerný počet hviezd vo vesmíre, ich váhu a počet atómov, ktoré sa zmestia do jedného gramu. Výsledky sú naozaj astronomické. Vo vesmíre sa môže nachádzať až 1089 atómov, číslo tak veľké, že pravdepodobne nemá ani svoj názov. Pre znázornenie ide o číslo 10 s 82 nulami za ním. Nie je to však presné číslo, ale len veľmi, veľmi hrubý odhad.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close