SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážeme odmerať technologickú úroveň mimozemskej civilizácie? Kardašovova škála ich delí na tieto typy

Tento koncept priniesol sovietsky astronóm, Nikolaj Kardašov

Kardašovova škála je metóda, ktorou sme schopní odmerať technologickú úroveň civilizácie, na základe množstva energie, ktoré dokáže efektívne využiť. Navrhnutá bola sovietskym astronómom, Nikolajom Kardašovom v roku 1964.

Kardašovova škála sa delí na tri základné typy, podľa úrovne energie, ktorú dokážu spotrebovať. Typ 1 je civilizácia, ktorá dokáže efektívne využiť energiu celej svojej domovskej planéty. Dnes sa tento typ civilizácie definuje ako civilizácia, schopná využiť všetku energiu, ktorá dopadá na planétu z jej domovskej hviezdy. V prípade Zeme sa táto energia približuje 1.74 x 1017 wattom, píše portál Wikipedia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Extrémne vyspelé civilizácie

Civilizácie druhého typu už dokážu využívať celú energiu svojej domovskej hviezdy. Túto úroveň dosiahne civilizácia úspešnou konštrukciou Dysonovej sféry. Dysonova sféra je hypotetická konštrukcia, ktorá je postavená okolo hviezdy. Prvýkrát sa tento koncept spomenul vo vedecko-fantastickom románe Star Maker, ktorý vyšiel v roku 1937. Okolo roku 1960 koncept spopularizoval Freeman Dyson vo svojej práce Search for Artificial Stellar Sources of Infrared Radiation.

Podľa vedca W.D. Davidova je konštrukcia Dysonovej sféry nemožná, najmä kvôli silám, ktoré by na konštrukciu pôsobili. Okrem gravitácie hviezdy by na ňu pôsobili aj sily, ako napríklad radiačný tlak, alebo dostredivá sila. Dnes sa však teoretizuje o pár hviezdach, pri ktorých by sa mohla takáto konštrukcia nachádzať. Sú nimi hviezdy KIC 8462852, alebo EPIC 204278916. Je nutné podotknúť, že Dysonova sféra sa v súčasných teóriách berie ako znakom veľmi vyspelej civilizácie.

Civilizácia tretieho typu je civilizáciou, schopnou odoberať energiu celej galaxie. Uvádza sa, že civilizácie tohto typu majú prístup k energii, ktorá je porovnateľná so žiarivosťou celej Mliečnej dráhy. Kardašov tvrdil, že civilizácia štvrtého typu nie je možná, avšak dnes poznáme aj civilizácie nultého typu a civilizácie typu štyri, päť a šesť.

Ľudstvo v súčasnosti nedosiahlo ani prvý stupeň na Kardašovovej škále. Teoretický fyzik, Michio Kaku, tvrdí, že ak ľudstvo navýši svoju energetickú spotrebu každý rok o 3%, Typ I dosiahneme za 100-200 rokov, Typ II za niekoľko tisíc rokov a Typ III od 100-tisíc do milión rokov. Objavili sa aj kritiky tejto škály, ktoré tvrdia, že nepoznáme žiadne vyspelé civilizácie, tým pádom nemôžeme predpovedať ich správanie. Kardašovova škála by sa tým pádom stala bezpredmetnou. Táto myšlienka sa nachádza v knihe z roku 2002: Evolving the Alien: The Science of Extraterrestrial Life.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close