Dokáže Zem prežiť meniace sa Slnko? Čo sa s nami stane na konci života našej hviezdy?

Už o niekoľko miliárd rokov Slnku dôjde palivo a začne svoj divoký prechod na červeného obra.

Slnko
Zdroj: NASA

Magnetické pole Zeme je sféra, ktorá nás chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi, píše portál Universe Today.

Výskum vedcov z University of Warwick a Trinity College Dublin ale naznačuje, že nás naše ochranné pole nedokáže ochrániť pred smrťou našej hviezdy. Vedci majú dobrú predstavu o životnom cykle našej hviezdy. Keď sa minie vodík, ktorý slúži ako palivo pre jadrové reakcie v jeho jadre, skončí sa jeho hlavná životná fáza.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto momente sa začne Slnko zmenšovať a zahrievať. Jadrová fúzia bola silou, ktorá zápasila proti sile gravitácie a bránila tomu, aby sa hviezda zrútila do seba. Bez jadrovej fúzie táto sila prestáva existovať a Slnko bude pomaly prechádzať do fázy červeného obra. V tomto momente sa vonkajšie vrstvy atmosféry niekoľkonásobne zväčšia a hviezda pohltí Merkúr, Venušu a možno aj Zem.

Počas fázy červeného obra Slnko vyprodukuje silnejšie vetry. Dnes sa vie naše magnetické pole so solárnym vetrom  vysporiadať, no ak sa množstvo vetra zvýši, magnetické pole pravdepodobne zlyhá. To znamená, že solárny vietor postupne „odfúkne“ našu atmosféru, čím bude postupne znižovať pravdepodobnosť prežitia života.

Dokážeme prežiť smrť našej hviezdy?

Zem sa ale bude od Slnka, vo fáze červeného obra, pomaly vzďaľovať. To je spôsobené tým, že hoci sa vonkajšie vrstvy hviezdy nafukujú, hmotnosť Slnka postupne klesá. Momentálne sa nachádzame v obývateľnej zóne. Je to región, kde je ideálna teplota na to, aby mohla na planéte existovať voda. Lenže v prípade Červeného obra sa obývateľná zóna nachádza oveľa ďalej, než pri hviezde, akou je naše Slnko.

Predpokladá sa, že keď sa jedného dňa Slnko zmení na červeného obra, obývateľná zóna bude niekde v okolí Neptúnu. Zem sa síce bude pomaly odďaľovať, no nebude to dosť rýchlo na to, aby si zachránila atmosféru.

Dobrou správou je, že po fáze červeného obra sa zo Slnka stane biely trpaslík. Táto fáza je oveľa stabilnejšia a nevytvára solárne vetry. Kým sa však hviezda do tejto fázy dostane, musí prejsť divokým obdobím červeného obra. Počas tejto fázy sú solárne vetry silnejšie a aby planéta tento prechod prežila, musí mať silnejšie magnetické pole, ako má naša Zem. Predpokladá sa, že aby život na planéte prežil až do pokojnejšej fázy bieleho trpaslíka, planéta musí mať stokrát silnejšie magnetické pole, ako má planéta Jupiter.

Tím vedcov otestoval tento scenár v 11 rôznych simuláciách a výsledky neboli pozitívne. Akákoľvek planéta, ktorá pripomína Zem bola strateným prípadom. Zatiaľ je naša Slnečná sústava relatívne pokojným miestom a prvé podstatné zmeny nás čakajú až za niekoľko miliárd rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre