Dokáže vás VPN ochrániť pred útokom hackerov? Toto ste pravdepodobne nevedeli!

Ako veľmi nás vedia VPN služby ochrániť pred útokmi hackerov? Majú tieto služby v oblasti bezpečnosti vôbec význam?

dokaze vas VPN ochranit
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu), úprava Vosveteit.sk

Služby virtuálnej privátnej siete (VPN) sú v posledných rokoch mimoriadne populárne. Vedia totiž vyriešiť kopec problémov, s ktorými sa používateľ na internete vie stretnúť. Či už ide o odomknutie skrytého obsahu, skrytie vašej online aktivity, alebo o pridanie ďalšej bezpečnostnej vrstvy. Do akej miery ale platí posledný bod? Na informáciu upozornil web thehackenews.com.

Ako veľmi zvyšuje VPN bezpečnosť?

Pri propagácií služieb VPN sa okrem iného veľmi často spomína slovo bezpečnosť a jej zlepšenie. Ako nás ale v skutočnosti vie VPN ochrániť pred cieleným útokom hackerov? Odpoveď samozrejme nie je tak jednoznačná. Hackerské útoky sú totiž rôzne. No a na svete neexistuje žiadna VPN služba, ktorá by ochránila od všetkých hackerských útokov. To by tu potom žiadne neboli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečítajte si recenziu na NordVPN

Používanie VPN je ale napriek tomu užitočné. Vie totiž výrazne chrániť vaše súkromie, najmä pri jednoduchších pokusoch o krádež informácií. Poďme sa preto pozrieť na typy útokov, pred ktorými vás vie VPN ochrániť.

MITM – Man in the middle

Pri tomto type útoku sa hacker snaží dostať medzi vás a server, s ktorým komunikujete. Využíva pritom slabé šifrovacie štandardy a kvázi odpočúva vašu komunikáciu. Pomocou tejto techniky vedia útočníci ukradnúť rôzne citlivé údaje, ako napríklad údaje o platobnej karte, či rôzne prihlasovacie údaje. Najhoršie je na tom to, že si to ani nevšimnete, pretože stále komunikujete s oficiálnymi stránkami.

Hacker_uvodny obrazok
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

VPN vie ale takýmto útokom zabrániť. Šifrovanie je totiž na veľmi vysokej úrovni a aj komunikácia prebieha cez viacero serverov, čo hackerom neuveriteľne znižuje šance na preniknutie do danej komunikácie.

Vzdialené hackovanie

Jedným z klasických trikov je aj získanie prístupu pomocou vašej IP adresy. Ak hackeri získajú prístup k webovej stránke, tak získajú prístup aj k jej používateľom, pretože každý sa preukáže svojou IP adresou. Cez IP adresu vedia získať prístup ku zariadeniam, ktoré sú pripojené na rovnakú Wi-Fi sieť.

Čo o vás prezradí vaša IP adresa?

Použitím VPN služieb ale svoju IP adresu skryjete a na danom webe sa zobrazíte pod inou, s ktorou útočník nevie nič spraviť.

DDoS útok

Tento druh útoku je mimoriadne účinný, no pritom neuveriteľne jednoduchý. Princíp je v tom, že útočníci zaplavia vašu sieť nadmerným množstvom požiadaviek, ktoré nie je možné spracovať. To vyústi do toho, že všetko padne a vy ostanete offline. To vie byť veľmi nepríjemné. Na to ale útočníci potrebujú hlavne vašu IP adresu. Služby VPN ale túto informáciu vedia dobre zamaskovať, preto sa takéhoto útoku pri používaní takýchto služieb nemusíte obávať.

Pred čím nás VPN neochráni?

VPN služby pokrývajú a chránia najmä komunikáciu medzi vami a webovými stránkami, ktoré navštevujete. To, čo sa ale deje priamo vo vašom zariadení už VPN príliš neovplyvní. Ide napríklad o phishing, alebo o rôzne škodlivé programy. Ak si takýto program stiahnete, tak vám už VPN nepomôže. Na druhej strane ale treba uviesť, že niektoré VPN služby sú schopne analyzovať súbory, ktoré sťahujete a v prípade, ak identifikujú škodlivý softvér, tak vás na to upozornia.

Preto si vždy dávajte pozor na to, odkiaľ sťahujete súbory. Pozor si treba dávať aj pri rôznych podvodných e-mailoch, ktoré od vás vedia vymámiť citlivé údaje. 

phishing
Zdroj: pixabay.com

Prečítajte si recenziu na NordVPN

Používaním VPN služieb viete ale iba získať. Preto v rámci vlastného online bezpečia vám odporúčame sa po nejakej službe poobhliadnuť, no pred zakúpením si určite prezrite recenzie na danú službu na rôznych internetových fórach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre