SpravodajstvoVeda a výskum

Dokáže mozog poznať, že umierame?

O tom, čo sa stane blízko smrti hovoria aj mnohé štúdie

Smrť je prirodzenou súčasťou života, no čo sa deje počas umierania, alebo po smrti je pre vedcov, či lekárov stále veľkou záhadou. Ako vznikajú takzvané „zážitky blízkej smrti,“ ktoré často popisujú pacienti? Tí tvrdia, že v kritickom okamihu počas operácie videli Boha, ktorý im zdelil nejakú správu.

Čo je pre odborníkov zarážajúce, je podobnosť výpovedí ľudí, ktorí si prešli zážitkom blízkej smrti. To, ako reaguje mozog na umieranie skúma aj YouTube kanál Unveiled. Mozgová smrť je moment, ktorý značí koniec života. Lekári totiž nenašli spôsob, ako by mohli v prípade mozgovej smrti osobu zachrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dávnych dobách sa považovalo za najdôležitejší orgán srdce a ľudia verili, že v srdci sa ukrýva aj duša človeka. Odvtedy však veda pokročila a dnes už dokážeme zachrániť aj osobu, ktorá stratila tep. Znamená to tiež, že osoba bez pulzu sa nepovažuje ešte za mŕtvu. Moderná veda tvrdí, že mozog je orgán, ktorého aktivita rozhoduje o živote, či smrti človeka.

Posledné chvíle

Lenže kedy nastáva mozgová smrť? To je otázka, na ktorej sa nevedia lekári zhodnúť ani dnes. Človek sa môže javiť „mozgovo mŕtvy,“ celé hodiny, dni, či roky, ak sa nachádza v kóme. Rozhodnutie o mozgovej smrti závisí od toho, ako sa meria mozgová aktivita a od zákonov jednotlivých krajín.

Zároveň je nemožné skúmať mozog človeka v momente jeho umierania. Kým je daná osoba nažive, lekári sa všetkými silami pokúsia daného človeka zachrániť. Vedci však vykonali niekoľko pokusov na zvieratách. V štúdii z roku 2011 vedci vyvolali srdcovú zástavu u potkanov a následne monitorovali ich mozog počas toho, ako umierali. Výsledky naznačovali zvýšenú produkciu hormónov, či hyperaktivitu. Objavili sa tiež zvýšené hladiny serotonínu – hormónu šťastia.

Zaujímavou je tiež štúdia z roku 2017, podľa ktorej by sme mali aspoň na chvíľu pochopiť, že sme zomreli. Štúdia pracovala s osobami, ktoré prežili zástavu srdca a nakrátko boli lekármi vyhlásené za mŕtve. Tieto osoby tvrdia, že si pamätajú konverzáciu, ktorú lekári viedli okolo nich.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close