SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Dokáže Mesiac ovplyvniť kvalitu nášho spánku? Nová štúdia prišla s prekvapivými závermi

Ako vplývajú mesačné cykly na náš spánok? Odpoveď prináša doteraz najväčšia vedecká štúdia, zaoberajúca sa touto problematikou.

Spánok je pre nás ľudí mimoriadne dôležitý, no existuje množstvo faktorov, ktoré ho môžu narušiť, píše portál Science Alert.

Jedným z týchto faktorov môže byť aj Mesiac a jeho cykly. Vplyv našej prirodzenej družice na spánok sa študoval už pomerne dlhú dobu a výsledky boli vždy tak trochu nekonzistentné. Nová štúdia, ktorá sa pokúsila zodpovedať túto otázku raz a navždy bola preto najväčšou štúdiou, zaoberajúcou sa vplyvom Mesiaca na náš spánok.

Tím výskumníkov monitoroval viac ako 850 ľudí pomocou polysomnografických nástrojov. Tie dokázali zistiť kedy zaspali, ako dlho spánok trval a aká bola jeho kvalita. Do výskumu sa zapojila široká skupina dobrovoľníkov. Vedci merali kvality ich spánku v rozmedzí niekoľkých rokov. Vedcom sa podarilo získať dostatočné množstvo dát pre každú z mesačných fáz a výsledky sú zaujímavé.

Predpokladá sa, že keď Mesiac rastie a jeho jas sa zväčšuje, spánok ľudí by mal byť negatívne ovplyvnený, pretože ľudia spia lepšie, keď je väčšia tma. Niektoré predchádzajúce výskumy túto teóriu potvrdili, zatiaľ čo iným sa nepodarilo získať rovnaké výsledky.

Vplyv Mesiaca na spánok

Nová štúdia ale naozaj potvrdila, že lunárne cykly majú výrazný a merateľný dopad na ľudský spánok. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že nie každý je Mesiacom ovplyvnený rovnako. Pri mužoch sa naozaj ukázalo, že je ich spánok menej kvalitný v období, kedy Mesiac prechádza z novu do splnu a keď Mesiac ubúda, kvalita ich spánku rastie.

Pri ženách je to trochu iné. Ukázalo sa, že tie vo veľkej miere neboli ovplyvnené lunárnym cyklom. Hoci sa môže zdať, že ženy nie sú Mesiacom ovplyvnené, nejaké rozdiely sa predsa len našli. Počas nocí, kedy bol Mesiac v narastajúcej fáze, spali o 12 minút menej. Pre porovnanie, muži v týchto fázach spávali približne o 20 minút menej. Muži však na rozdiel od žien viac vykazovali aj iné negatívne zmeny: Spánok nebol tak kvalitný a častejšie dochádzalo k prebúdzaniu.

Štúdii sa ale podarilo dokázať, že náš spánkový cyklus je prepojený s tým lunárnym. Sme ovplyvnený množstvom svetla, ktoré Mesiac odráža, no presne určiť hranice toho, do akej miery nás naša družica ovplyvňuje sa podľa vedcov nedá.

Vedci sa však neboja teoretizovať a prišli s niekoľkými možnými vysvetleniami. Prvé vysvetlenie je pravdepodobne najpravdepodobnejšie. Ako už bolo spomínané, za zmeny v spánkovom cykle môže množstvo svetla, ktoré Mesiac odráža.

Druhé vysvetlenie je ale zaujímavejšie a hovorí o tom, že ľudia sú citliví nielen na svetlo, ale aj na gravitáciu. Dokážeme zaznamenať drobné rozdiely v gravitačnom ťahu Mesiaca, ktoré sa objavujú medzi jednotlivými fázami lunárneho cyklu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close