Dokáže jeden človek zmeniť svet? Môže zmena nášho životného štýlu zvrátiť globálne otepľovanie?

Ľudstvo momentálne čelí vážnemu problému, ktorým sú klimatické zmeny. Ako proti nim bojovať?

Ľudstvo sa stále hýbe dopredu, no aj napriek obrovskému pokroku sa cítime takmer bezmocní, čeliac rapídnym klimatickým zmenám. Globálne otepľovanie je problém modernej doby sa však na povrchu zdá byť pomerne jednoduchý, skleníkové plyny zadržiavajú teplo v našej atmosfére, čo vedie k teplejším zimám, horúcejším letám a topeniu ľadovcov. Lenže prečo týmto zmenám nedokážeme zabrániť? Viac o tom hovorí YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

Emisie z tepelných elektrárni, automobilov, či živočíchov (pozn. redakcie: presnejšie metán, ktorý živočíchy produkujú) patria medzi najväčších škodcov. Vždy, keď sa vedie debata o tom, ako našu planétu zachrániť, často počujeme, že by sme mali prejsť na solárne panely, ako zdroj udržateľnej energie a mnoho podobných nápadov, ktoré sa ťažko pretvárajú do reality.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokáže človek zvrátiť globálnu krízu?

Zároveň sa ale hovorí aj o osobnej zodpovednosti. Každý človek by mal zmeniť svoj životný štýl, aby sme mohli ako ľudstvo zvrátiť klimatickú krízu. Dokáže ale jeden človek zvrátiť klimatickú krízu? Naša spoločnosť a všetko, čo používame, sme vybudovali na ničivých základoch. Vieme, že to, ako vyrábame autá, cesty, ako si klimatizujeme domy, má negatívny vplyv na našu planétu, no ak by sme chceli náš spôsob života zmeniť, zistíme, že musíme prekopať úplne všetko.

Elektrické autá sú možno zelenším spôsobom dopravy, no pri stavbe nových ciest v kombinácii s ich údržbou a stavby nevyhnutnej priemyselnej infraštruktúry, sa tiež uvoľňuje obrovské množstvo emisií, čiže tento prechod nám veľa nepomôže. Zmeniť jednu malú časť celého systému priemyslov nestačí na to, aby sme zachránili planétu. Vieme síce, ako na to, ale vo veľa odvetviach nejde o priamočiary proces a hoci vieme, ako riešiť tento problém, nedokážeme ho správne implementovať.

Závažným problémom je aj fakt, že množstvo emisií vzniká v chudobných, alebo stredne bohatých krajinách. V týchto vrstvách sa ľudia snažia dostať sa z chudoby, alebo udržať si aspoň ako-takú životnú úroveň, čo je proces pri ktorom sa vytvárajú emisie. Je ťažké presvedčiť krajinu, aby si prestala ničiť lesy a predávať drevo, keď ju o to žiada iná krajina, ktorá v minulosti presne na takomto istom procese zbohatla.

Dokážeme priniesť zmenu?

Používanie betónu tvorí 8% ročnej produkcie skleníkových plynov, no betón je nenahraditeľným stavebným materiálom, či už máme na mysli cestnú infraštruktúru, alebo bývanie. Podobne je to aj s rôznymi odvetviami priemyslu, od chovania dobytku, až po výrobu smartfónov. Vzdať sa len jednej veci nestačí, no vzdať sa úplne všetkých moderných výdobytkov je nereálne.

Napriek tomu existuje riešenie, zariadenia, ktoré dokážu zachytávať oxid uhličitý v atmosfére a ukladať ho pod zem. Celosvetové používanie týchto zariadení ale nepripadá do úvahy, kvôli ich vysokej cene. Spoločnosti, ktoré by si odchytávač oxidu uhličitého nainštalovali, by museli zdvojnásobiť ceny svojich produktov, aby pokryli náklady. Pre celosvetovú ekonomiku by malo takéto rozhodnutie katastrofické následky.

Preto sa hovorí, že každý človek by mal zmeniť svoj životný štýl, aby sme spoločne zachránili planétu a zvrátili globálne otepľovanie. Je pravda, že keby všetci ľudia na svete začali myslieť na prírodu, emisie v ovzduší naozaj poklesnú. Realita je ale taká, že len o mizivé percento, ktoré sa v kontexte celosvetových emisií stratí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre