Dobrý sluha, ale zlý pán: Podarí sa niekedy ľudstvu vytvoriť čiernu dieru?

Aké výhody by sa spájali s takýmto nápadom?

čierna diera
Zdroj: NASA

Čierne diery sú jedným z  najextrémnejších objektov v našom vesmíre. Ide o tajomné, deštruktívne a smrtiace objekty, ktoré reprezentujú enormnú gravitačnú silu. Jednou z potvrdených teórií je, že v jadre každej galaxie sa môže nachádzať minimálne jedna čierna diera. Lenže galaktické jadro je extrémne ďaleko. Čo by sa teda stalo, ak by sme mohli čiernu dieru vytvoriť? Na otázku odpovedá YouTube kanál Unveiled.

Čierne diery by sme si mohli v istom zmysle predstaviť aj ako obrovské vesmírne odtoky. Ak sa hmota dostane príliš blízko, špirálovitou dráhou spadne rovno do srdca temnoty. Všetko, čo prekročí určitú hranicu je pre nás navždy stratené. Čo je však zaujímavé, čierne diery dokážu pohlcovať materiál takmer donekonečna. Preto, ak by ľudstvo niekedy vo vzdialenej budúcnosti ovládlo tieto monštrá, mohli by sme ich využiť na odpratanie všetkého odpadu. Má to však jeden háčik. Takáto čierna diera by sa musela nachádzať tiež veľmi ďaleko, aby sme boli mimo ohrozenia. V tomto prípade sa prevážanie odpadu na tak extrémne vzdialenosti javí ako márna snaha.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Energetický zdroj

Čierna diera by však mohla poslúžiť ako zdroj nepredstaviteľne veľkého množstva energie. Ide totiž o región s neuveriteľne veľkým energetickým potenciálom. Rotujúce čierne diery dokonca vytvárajú oblasť, v ktorej sa samotný časopriestor pohybuje neuveriteľnými rýchlosťami.  Táto oblasť sa nazýva ergosféra a podľa teórií z nej ešte existuje cesta naspäť. Teória znie, že ak by sa nám podarilo vyslať sondu k ergosfére v správnom uhle, sonda by sa mohla otočiť okolo čiernej diery a vrátiť sa naspäť, s väčšou energiou, než s akou do čiernej diery vstupovala. Ide o teóriu, ktorú navrhol Sir Roger Penrose v roku 1969.

Zaujímavosťou je, že čierna diera by mohla vzniknúť už teraz a priamo na Zemi. Čierna diera totiž vzniká, keď sa dostatok energie, alebo hmoty, stlačí do dostatočne malého priestoru. To by sa mohlo teoreticky stať aj vo Veľkom hadrónovom urýchľovači častíc. Nie je to však dôvod na paniku. Ak by takáto čierna diera naozaj vznikla, bola by menšia ako atóm a zanikla by prakticky okamžite.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre