Do Jupitera niečo vrazilo…Opäť

Amatérski, ale aj profesionálni astronómovia zaznamenali už druhý náraz do planéty Jupiter, za veľmi krátku dobu.

Do Jupitera narazil ďalší kozmický objekt
Zdroj: YouTube(Unveiled)

Do Jupitera opäť niečo vrazilo, druhýkrát za posledných päť týždňov. Jupiter je najväčšou planétou Slnečnej sústavy a jeho gravitácia k sebe priťahuje veľké množstvo menších objektov. Astronómovia dokonca tvrdia, že nárazy nie sú pre plynného obra ničím novým. Vzácnosťou je v tomto prípade to, že sa nám to podarilo zachytiť na kameru.

Po prvýkrát v histórii sa stalo, že vedci zaznamenali náraz dvoch kozmických objektov tak blízko pri sebe. Neráta sa totiž impakt kométy Shoemaker-Levy, ktorá sa v blízkosti Jupitera rozpadla a spadla do plynnej atmosféry niekoľkokrát, píše portál IFL Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvý dopad kozmického objektu bol zaznamenaný 13. Septembra množstvom amatérskych astronómov. Tí spozorovali jasný záblesk, keď planétu pozorovali. Najmenej piatim sa podarilo celú udalosť natočiť. Udalosť z 13. septembra bola len ôsmym nárazom, ktorý mohli ľudia pozorovať.

Deviaty zaznamenaný náraz sa odohral pred pár dňami, 15. októbra. Túto udalosť pozoroval amatérsky astronóm z Japonska, ktorý na Twitteri vystupuje pod prezývkou Yotsuyubi21. Náraz objektu do plynného obra však potvrdil aj doktor Arimatsu Ko, z univerzity v japonskom meste Kjóto.

Nový náraz bol menej jasný, ako ten zo septembra. To znamená, že veľa menších teleskopov, ktoré dokázali predchádzajúci záblesk zaznamenať, tentokrát nevideli nič. Napriek tomu išlo o záblesk dostatočne veľký na to, aby sme ho videli zo Zeme (pozn. redakcie: Za predpokladu, že ste mali k dispozícii správny teleskop).

Doktor Arimatsu Ko zároveň poskytol zábery v odlišných častiach spektra. V zábere nižšie sa môžete pozrieť na Jupiter v kombinácii viditeľného a infračerveného žiarenia.

Ďalší náraz do planéty Jupiter
Zdroj: Kyoto University

Magnet na asteroidy

Jupiter to nemá, ako najväčšia planéta sústavy, jednoduché. Jeho gravitácia priťahuje obrovské množstvo objektov a je len otázkou času, kedy sa obor stretne s ďalším asteroidom, alebo kométou. Prvýkrát sme náraz do Jupitera zaznamenali v roku 1994. Bol to prípad kométy Shoemaker-Levy 9, ktorá obiehala okolo planéty dlhšiu dobu.

V tomto prípade však mali astronómovia dostatok času na to, aby analyzovali jej obežnú dráhu a dokázali určiť, kedy asi skončí v plynnom obale planéty. Celú udalosť sledovali vesmírne sondy, ale aj množstvo pozemných teleskopov. Táto udalosť zároveň bola prvou, kedy sme priamo pozorovali zrážku dvoch kozmických telies.

Po kométe Shoemaker-Levy 9 bol ďalší náraz pozorovaný až v roku 2009. Astronómovia dnes predpokladajú, že do plynného obra vrazí ročne od 20 do 60 objektov, dostatočne veľkých na to, aby sme náraz mohli pozorovať zo Zeme.

Astronómovia dodávajú, že objekty, ktoré bežne končia v atmosfére Jupitera, sú príliš malé na to, aby sme ich mohli pozorovať. Sú to objekty o veľkosti rodinného domu. Keď sa však rútia vrstvami Jupiterovej atmosféry, záblesk, ktorý po sebe zanechajú, je naozaj jasný a ten už zachytiť dokážeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre