SpravodajstvoVeda a výskum

Dnes v noci popri nás preletí dvojica asteroidov. Ide o najbližší prelet v ich histórii

NASA ubezpečuje, že nám nič nehrozí

22. marec je dňom blízkeho preletu dvoch asteroidov popri Zemi.  55-metrový asteroid sa preženie veľmi blízko našej Zeme. Následne preletí popri nás ešte jeden menší, ktorý sa priblíži až do vzdialenosti 703-tisíc km. Informovala o tom americká vesmírna agentúra NASA. Na tému upozorňuje portál  inquisitr.com.

Väčší z dvojice asteroidov je známy ako 2020 DP4. Táto skala cestuje rýchlosťou cez 28-tisíc km/h. Po návšteve našej Zeme prejde aj popri Mesiaci, približne minútu pred polnocou. Prejde popri mesačnom povrchu v rovnakej vzdialenosti ako popri Zemi, čo znamená bezpečný prelet ako pre nás, tak aj pre náš prirodzený satelit.

NASA konštatuje a zároveň ubezpečuje, že prelet bude bez výrazných udalostí a asteroid nepredstavuje žiadnu hrozbu pre našu planétu. Asteroid bol objavený 27. februára a odvtedy ho vedci starostlivo monitorovali. Vesmírna agentúra vykonala 108 pozorovaní, aby určili polohu vesmírnej skaly a následne vypočítali jej trajektóriu. Vďaka údajom sa vedcom podarilo zistiť, kedy v minulosti nás asteroid navštívil a kedy nás ešte navštívi.

Podľa jeho obežnej dráhy je asteroid 2020 DP4 klasifikovaný ako asteroid typu Apollo. Nielen že dokáže preletieť blízko Zeme, dokonca sa dokáže skrížiť s jej obežnou dráhou. Podľa informácií, bude dnešný prelet asteroidu najbližší v histórii. V minulosti preletel okolo nás vo vzdialenosti desiatok miliónov kilometrov.

Vesmírna skala sa vráti 5. októbra, vďaka čomu sa z roku 2020 stane rok, v ktorom okolo nás preleteli dvakrát. Počas ďalšej návštevy sa bude asteroid držať vo vzdialenosti 62-miliónov km od Zeme. V novembri prejde popri Marse a následne na pár rokov zmizne. Objaví sa znova v roku 2024. Následne sa opäť k Zemi priblíži v roku 2028, no už neprejde tak blízko ako dnes.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close