Dnes odštartovala misia Perseverance, najsofistikovanejšia misia americkej NASA

Misia bude hľadať stopy dávneho života na červenej planéte

Perseverance
Zdroj: YouTube (VideoFromSpace)

Dnes odštartovala k Marsu najväčšia a najsofistikovanejšia misia americkej NASA, Perseverance. Ide o rover, veľkosti auta, ktorý bude na červenej planéte hľadať stopy po dávnom živote na červenej planéte.

Rover odštartoval na rakete Saturn V, ako tretia a posledná misia, ktorá sa toto leto uskutoční. Zvyšné dve misie patrili Číne a Spojeným arabským emirátom. Všetky tri misie by sa mali dostať k Marsu vo februári budúceho roku, po prekonaní vzdialenosti 480 miliónov km, píše portál AP News.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rover Perseverance bude na Marse zbierať geologické vzorky, ktoré prinesie ďalšia misia, okolo roku 2031, späť na Zem.

„Ide o prvý výlet ‚tam a späť‘ ktorý ľudstvo podniklo,“ vyjadril sa šéf misie, Thomas Zurbuchen, počas štartu misie.

Okrem zisťovania, či existoval kedysi dávno na Marse život, bude táto misia akousi predprípravou na prvú misiu s ľudskou posádkou, ktorá by sa mala odohrať okolo roku 2030.

„Názov Perseverance – Vytrvalosť, sme nezvolili len tak náhodou. Cesta na Mars je nesmierne náročná, v tomto období dokonca ťažšia ako obyčajne. Štartujeme uprostred celosvetovej pandémie,“ vyjadril sa administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Spojené štáty sú jedinou krajinou, ktorá dostala na povrch Marsu vozidlo. To sa ukázalo byť bermudským trojuholníkom vesmírnych ciest, pretože všetky ostatné misie pri pristávaní buď zhoreli, havarovali, alebo skončili neúspechom.

Súčasná pandémia koronavírusu zabránila stovkám vedcov, aby sa zúčastnili štartu rakety. Hodinu po štarte však došlo k oslavám. Raketa sa úspešne vymanila z gravitačného vplyvu Zeme a začala mieriť k červenej planéte.

Vo februári pristane v kráteri Jezero. Vedci nazývajú pristávací manéver „7-minút strachu.“ Modul bude musieť počas pristávania spomaliť z rýchlosti 19 300 km na úplnú nulu, bez akejkoľvek pomoci. Súčasťou misie bude aj miniatúrna helikoptéra, ktorá sa pokúsi o prvý let na inej planéte. Zároveň bude testom novej technológie, ktorá by mohla pomôcť budúcim astronautom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre