SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Disney vytvorilo robota, ktorého mimika očí a tváre sa až strašidelne podobá na mimiku a pohyby ľudí

Ide o technológiu, ktorá demonštruje ilúziu života

Robotizácia na úrovni ľudí síce nie je ešte na „dokonalej úrovni“, ale pomaly sa k nej bezpochyby blížime. Už sme mohli v minulosti niekoľkokrát vidieť robotov pripomínajúcich ľudí, pričom niektorí z nich boli dokonca vybavený aj AI technológiou, ktorá im umožňovala interakciami sa  približovať k tým ľudským. Dobrým príkladom je robot Sophia, ktorý mimochodom ako prvý robot na svete získal štátne občianstvo.

Disney opäť prekvapuje technologický svet

Spoločnosť Disney sa väčšine z nás spája hlavne s rozprávkami, prípadne s filmami. Jej pôsobenie je však oveľa obšírnejšie. Ešte v júli spoločnosť zapĺňala plátky médií vďaka technológii DeepFake, ktorá dokáže vkladať slová do úst ľudí, ktorí ich nikdy nepovedali.

Tentokrát spoločnosť zaujala ďalším netradičným projektom. Vytvorila robota schopného priblížiť sa k realistickejším pohľadom očí a pohybom hlavy ku ľudským reakciám namiesto znervózňujúcich pohľadov iných automatizovaných robotov.

Ako môžete nižšie vidieť, tak hoci ide zatiaľ len o „škrupinu“ bez kože, tak aj napriek tomu pohľad, či pohyby očí a hlavy, sú takmer nerozoznateľnými od tých ľudských. Disney ďalej dopĺňa, že vďaka senzorom pripevnených na hrudi, robot je schopným reagovať v stotinách sekúnd obdobným spôsobom ako ľudia. Napríklad počas konverzácie upriamenie pozerá do očí, pričom pri letmom pohybe iného objektu v zornom poli, robot na krátku chvíľu  upriami pozornosť inde, tak ako bežný človek.

„Robot predstavje všeobecnú architektúru, ktorá sa snaží nielen vytvárať interakcie pohľadu z technologického hľadiska, ale aj optikou animácie postáv, kde je vernosť a vierohodnosť pohybu prvoradá; to znamená, že sa snažíme vytvoriť interakciu, ktorá demonštruje ilúziu života. Inými slovami, ide o kompletný systém, ktorý vníma osoby v prostredí, volí vhodné správanie pohľadu a na podnety reaguje vysokými a vernými pohybmi.“ píše Disney.

Spoločnosť ďalej dodáva, že za vyššie popísaným účelom, robot napodobňuje motorické a pozorovacie mechanizmy podobné tým, ktoré sú pozorovanými pri biologických systémoch vrátane ľudí.

Zdroj:  disneyresearch.com  via engadget.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close