Diagnostika demencie by mohlo byť jednoduchšia. Dopomôcť odhaliť túto chorobu, by mohla AI a to vďaka jednej snímke mozgu!

Aktuálne vedcov čaká vykonať klinickú štúdiu.

liecba demencie mozog
Zdroj: YouTube (QldBrainInstitute)

Demencia je závažné ochorenie, ktoré trápi najmä starších ľudí. Bohužiaľ však, čoraz častejšie sa ju darí diagnostikovať aj u mladších ľudí. Ide o chorobu, ktorú aktuálne nevieme vyliečiť, ale vieme ju aspoň čiastočne potláčať, či spomaliť jej šírenie. Základnou podmienkou však je,  skorá diagnostika choroby.

Len pre zaujímavosť, do roku 2030 sa odhaduje, že choroba bude trápiť 75 miliónov ľudí, čo nie je málo. V roku 2019 sa odhadovalo, že chorobou trpelo približne 50 miliónov ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ešte v novembri 2019, profesor Pankaj Sah a jeho tím vyvinuli novú techniku, ktorá by mohla dopomôcť k liečbe demencie. Zistili, že prostredníctvom ultrazvuku je možné dočasne otvoriť hematoencefalickú bariéru v mozgu kde následne začali vkladať liečivá. Za výsledok to malo, že mozog bol čistený od amyloidných proteínových plakov, ktoré sú charakteristickým znakom choroby. Nejde však o jediný výskum, ktorý sa venuje liečbe tejto zákernej choroby.

Ako sme však v úvode už spomínali, tak aby sme mohli zahájiť účinnú liečbu, tak je potrebná skorá diagnostika ochorenia.

Odhaliť chorobu by mohla AI a to už z jednej snímky mozgu

Najnovšie, TASR s odvolaním sa na BBC informuje, že vedci z Cambridgeskej univerzity testujú nový systém využívajúci umelú inteligenciu, ktorý podľa nich môže diagnostikovať demenciu a to na základe jedinej snímky mozgu. Zaujímavosťou tohto nového postupu a technológie zároveň je, že dokáže predpovedať s vysokou presnosťou priebeh, ale aj intenzitu ochorenia. Vo výsledku, lekári získajú cenné informácie, vďaka ktorým budú vedieť nastaviť intenzitu liečby.

Vedci za účelom identifikácie choroby využívajú AI technológiu, ktorá porovnáva snímku mozgu pacienta s tisíckami ďalších snímok od pacientov, ktorým bolo toto ochorenie už diagnostikované. Výhodou tejto novej metódy je najmä to, že lekári už nebudú potrebovať desiatky snímok mozgu, postačí im len jedna a zároveň, nebudú musieť vykonávať kognitívne testy.

Okrem iného treba spomenúť, že technológia počas testovania bola schopnou odhaliť ochorenie už v zárodkoch, kedy neurológovia na základe snímok, nezaznamenali poškodenie mozgu.

„Ak zakročíme v ranom štádiu ochorenia, vieme liečbou spomaliť jeho postup a zabrániť väčšiemu poškodeniu mozgu,“ uviedla Zoe Kurtziová, profesorka na Cambridgeskej univerzite a členka národného centra pre umelú inteligenciu a dátovú vedu na inštitúte Alana Turinga. Dodáva, že symptómy by sa vďaka tomu mohli objaviť oveľa neskôr – alebo by k ich výskytu vôbec nemuselo dôjsť.

Samotná technológia, ktorú vedci vyvíjajú, bude v priebehu najbližšieho obdobia podrobená klinickej štúdii. Vedci budú porovnávať výsledky získané novým systémom s tradičnými spôsobmi diagnózy demencie. V prvom roku by sa do výskumu malo zapojiť okolo 500 pacientov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre