Deviata planéta, naservírovaná na podnose: Vedci ukázali mapu, ktorá nás k záhadnému objektu dovedie

Podarí sa nám raz a navždy ukončiť špekulácie o tzv. deviatej planéte?

Deviata planéta
Zdroj: NASA

Naša Slnečná sústava by mohla mať planétu, o ktorej zatiaľ nevieme. Odborníci ju označujú ako Deviata planéta a o jej existencii sa viedlo množstvo debát, píše portál EarthSky.

O tejto hypotetickej planéte sa začalo rozprávať ešte na začiatku roka 2016. Dvojica astronómov, Mike Brown a Konstantin Batygin tvrdili, že majú dôkazy o existencii ďalšej výraznej planéty v našej sústave. Podľa ich štúdie sa mala nachádzať niekde vo vonkajších častiach našej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto planéta by dokázala vysvetliť zvláštne správanie objektov, ďaleko za planétou Neptún. Predpokladá sa, že deviata planéta by mala mať hmotnosť od päť do desaťnásobku hmotnosti Zeme a mala by sa od Slnka nachádzať 800-násobne ďalej, ako naša planéta. Ak deviata planéta existuje, mohlo by ísť o obrovské jadro plynného obra, ktoré bolo odklonené od svojej pôvodnej obežnej dráhy planétou Jupiter.

Iné teórie naznačujú, že deviata planéta pochádza z inej sústavy a pritiahla ju gravitácia nášho Slnka. Ďalšou možnosťou je, že kedysi dávno bola túlavou planétou, čo znamená, že „plávala“ vesmírom, bez hviezdy, okolo ktorej obiehala. Objavujú sa ale aj názory, že sa deviata planéta formovala ďaleko od Slnka, no pritiahla ju bližšie gravitácia hviezdy, ktorá prelietala okolo.

V roku 2021 sa neobjavili žiadne stopy, ktoré by existenciu deviatej planéty naznačovali. Vesmírne prieskumy, ako napríklad WISE (pozn. redakcie: Wide-field Infrared Survey Explorer), alebo Pan-STARRS, planétu nenašli. Napriek tomu vedci nevylúčili možnosť, že planéta existuje.

Nedávno sa však objavila štúdia, ktorá by mohla záhadu vyriešiť, raz a navždy. Autori, ktorí v roku 2016 prišli s teóriou o deviatej planéte, publikovali novú štúdiu. Tá nám ukazuje mapu jej obežnej dráhy, z pohľadu zemskej oblohy.

Deviata planéta ako na dlani

Nové odhady upresňujú aj charakteristiky tejto hypotetickej planéty. Predpokladá sa, že jej hmotnosť je 6.2-násobok Zeme a planéta obieha okolo Slnka vo vzdialenosti od 300 do 380 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Nová štúdia zároveň tvrdí, že by mala byť deviata planéta relatívne jasná. Jej jasnosť je 22 magnitúd, pričom Pluto má jasnosť 15 magnitúd. Trpasličia planéta sa ale dá pozorovať našimi teleskopmi. O svojej novej štúdii informoval Mike Brown cez sociálnu sieť Twitter, kde sa ho jeden používateľ opýtal, prečo nemôžeme deviatu planétu vidieť.

„Deviata planéta je ľahko viditeľná, no je ťažké ju nájsť. Je to, akoby som vám ukázal zrnko piesku. Vidieť ho nemáte problém, no nájdite mi ho, keď ho hodím na pláž,“ odpovedá Brown.

Zdá sa, že v novej štúdii dvojica vedcov ponúkla pomerne presný návod, ako planétu objaviť. Ako tvrdia oni, stačí sa pozrieť v správnom čase na správne miesto a mali by sme ju nájsť. Podarí sa nám túto záhadu vyriešiť raz a navždy?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre