TECH

Deutsche Telekom chce do roku 2025 dosiahnuť 99% pokrytie 5G siete v Nemecku. Investícia je enormne obrovská

Nemecký telekomunikačný provider Deutsche Telekom plánuje do roku 2025 pokryť takmer celé územie Nemecka ultrarýchlou 5G sieťou. Cieľom spoločnosti je do tohto roku sprístupniť 5G sieť až pre 99% obyvateľov Nemecka, zatiaľ čo by mala sieť pokrývať až 90% celého územia Nemecka. Spoločnosť má ale ambiciózne plány aj v oblasti 4G siete, pri ktorej by chcela rovnaké hodnoty dosiahnuť už do roku 2021. Generálny riaditeľ spoločnosti, Tim Höttges, na konferencii koncových používateľov v Berlíne taktiež podrobne popísal až osembodový program na nasadenie 5G, ktorý zahŕňa lepšie rozmiestnenie a pokrytie optickou sieťou, výstavbu mobilnejšej infraštruktúry a viac priemyselných partnerstiev.

„Vytvárame sieť pre všetkých“

„Digitalizácia celého Nemecka je výzvou pre našu spoločnosť ako celok,“ povedal Tim Höttges na nedávnej konferencii. „Našou časťou sú práve siete. Zodpovednosť za ne berieme naozaj vážne, preto sa zameriavame najmä na investície, inovácie a nové partnerstvá,“ dodal.

„Vo vysokorýchlostnej sieti chce byť každý z nás – naprieč všetkými úrovňami spoločnosti a to je to, čo nás poháňa. Spoločnosť Deutsche Telekom je pripravená na 5G. Na zavedení pevnej i mobilnej siete pracujeme naozaj tvrdo. Splníme našu zodpovednosť za digitálnu budúcnosť Nemecka. Budme vytvárať sieť pre všetkých.“

Investície sú obrovské

Spoločnosť Deutsche Telekom plánuje do roku 2021 investovať do rozvoja infraštruktúry až 20 miliárd eur. Táto suma by mala zahŕňať aj ďalších 2 000 antén ročne, ktorými treba celú mobilnú sieť doplniť. V súčasnosti sa v Nemecku nachádza až 27 000 antén spoločnosti Deutsche Telekom, no na podporu 5G siete bude musieť spoločnosť zvýšiť ich počet až na 36 000. Investície sa ale netýkajú iba samotnej mobilnej siete. Významné investície bude potrebovať aj pevná optická sieť, ktorá je významnou súčasťou mobilnej siete. Spoločnosť má aktuálne natiahnutých viac ako 500 000km optického káblu, ktorý ponúka služby viac ako 24,4 miliónom domácností s rýchlosťou 100Mbps. Plánom spoločnosti čo sa optickej siete týka, je pripojenie až 28 miliónov domácností, ktorým bude môcť ponúknuť až 250Mbps pripojenie.

Tip pre vás  Takto vyzerá počítač budúcnosti v podaní Lenova - skladateľný počítať bude realitou už o rok

Prvé testované oblasti dosahujú obrovské rýchlosti

Najväčší nemecký operátor aktuálne novú 5G sieť testuje priamo v Berlíne. Prvé skúšobné testy vyzerajú naozaj vynikajúco. Prenosové rýchlosti dosahujú rýchlosti až 2Gbps, čo je ukrutne veľa. Treba si uvedomiť, že odozva samotnej 5G siete ja extrémne nízka, čo umožňuje využitie vo viacerých oblastiach, či už na komunikáciu medzi vozidlami, prepojenie všetkých úradov, prepojenie s fabrikami atď. Internet vecí vďaka 5G sieti nadobudne ešte väčšiu váhu, čo bude mať za následok, že všetky zariadenia okolo nás, budú opäť o čosi viac „smart“.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Dostávajte tie najlepšie a najnovšie informácie z VoSveteit.sk

Odoslaním e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Tagy
Close
Close