Desaťkrát väčšia ako asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov: Čo vieme o kométe Bernardinelli-Bernstein?

Astronómovia tento objekt označujú aj ako najväčšiu kométu, ktorú sme doteraz zaznamenali.

Čo všetko vieme o komte Bernardinelli-Bernstein?
Na obrázku Halleyho kométa. Zdroj: NASA

K Slnku sa blíži obrovská kométa približne desaťkrát väčšia ako asteroid, ktorý ukončil vládu dinosaurov na našej planéte. Pochádza z Oortovho oblaku, najvzdialenejšieho regiónu našej sústavy a astronómova ju označujú ako C/2014 UN.

Po prvýkrát bola objavená minulý rok vo vzdialenosti približne 29 astronomických jednotiek približne okolo obežnej dráhy planéty Neptún. Momentálne ma namierené priamo k našej hviezde a merania naznačujú, že ide o naozaj kolosálny objekt. Predpokladá sa, že priemer kométy je približne 136 km, čo je ešte viac, ako sa prvotne predpokladalo. Dobrou správou je, že sa tento vesmírny kolos výrazne nepriblíži k našej planéte. V najbližšom bode totiž bude od Slnka vzdialený asi 11 astronomických jednotiek, čo je za obežnou dráhou Saturnu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedcov, ktorý kométu objavil, svoju prácu publikoval vo vedeckom časopise Astronomy & Astrophysics. Vedci veria, že na samotných okrajoch našej sústavy možno nájsť ešte oveľa viac masívnych komét, ktoré sa veľkosťou rovnajú alebo sú aj väčšie, ako kométa C/2014 UN (pozn. redakcie: Nazývaná aj Bernardinelli-Bernstein)

Kolos na ceste k Slnku

Ako jej označenie napovedá, kométu prvýkrát zachytili v roku 2014, aj keď len úplnou náhodou. Zaznamenal ju projekt, ktorý skúmal najvzdialenejšie galaxie nášho vesmíru, no kométa nebola identifikovaná až do roku 2021, vysvetlil portál Mashable. Vtedy sa už nachádzala priamo v našej sústave, kedy bola priťahovaná gravitáciou Slnka.

„Kométa Bernardinelli-Bernstein je tou najväčšou kométou, akú sme doteraz pozorovali. Je naozaj obrovská a v Oortovom oblaku sa nachádzajú aj ďalšie masívne objekty,“ vyjadrila sa Samantha Lawrel, astronómka z University of Regina, ktorá ale nebola do štúdie zapojená.

Podobným objektom bola aj kométa Hale-Bopp, ktorá popri nás preletela medzi rokmi 1996 a 1997. Jeden zásadný rozdiel je v tom, že Hale-Bopp preletela popri Zemi vo vzdialenosti 196-miliónov km, čo je na kozmické pomery pomerne blízko. Bernardinelli-Bernstein, doteraz najväčšia pozorovaná kométa sa dostane do najbližšieho bodu v roku 2031, no ani vtedy neprekročí obežnú dráhu Saturnu.

Veľké množstvo komét našej sústavy ku nám prišlo z Oortovho oblaku. Táto kozmická štruktúra obkolesuje celú našu sústavu vo vzdialenosti 100-tisíc astronomických jednotiek a predstavuje najvzdialenejší okraj našej sústavy. Nájsť v nej môžeme miliardy drobných ľadových úlomkov, či komét, ktoré sa môžu vplyvom gravitácie vydať na cestu smerom k našej sústave.

Na rovnakej dráhe sa momentálne nachádza aj kométa Bernardinelli-Bernstein. Astronómovia sa v tomto prípade ale domnievajú, že môže ísť o úplne prvú púť kométy k našej hviezde. To znamená, že teplo Slnka ešte nerozpustilo ľad na jej povrchu a nevytvorilo typický chvost, ktorým sú kométy známe. Na povrchu kométy, ktorý ostal naprieč miliardami rokov nenarušený, by sa mohli ukrývať informácie o našej sústave v dobe jej vzniku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre