SpravodajstvoVeda a výskum

Denné užívanie marihuany s vysokým obsahom THC spôsobuje poškodenie psychiky

Britská štúdia poskytuje nové dôkazy o tom, že každý, kto požíva marihuanu každý deň, má trojnásobne vyššie riziko vzniku psychózy ako ľudia, ktorí ju nekonzumujú. Na výsledky štúdie upozorňuje portál swr.de.

Čím vyšší je obsah látky THC, tým je riziko ešte vyššie. Pri veľmi vysokých dávkach je riziko psychózy dokonca päťkrát vyššie. Ako dôkaz majú slúžiť údaje od 901 psychiatrických pacientov z rôznych európskych krajín, ktorých porovnali so zdravou kontrolnou skupinou pozostávajúcou z viac ako 1000 subjektov.

Vysoké dávky THC poškodzujú psychiku človeka

Tím vedcov oslovil 901 ľudí, ktorým bola diagnostikovaná psychóza pre ich predchádzajúce užívanie marihuany a iných rekreačných drog, a porovnávali tvrdenia s názormi zdravej kontrolnej skupiny. Tí, ktorí užívali marihuanu denne, mali trojnásobné riziko vzniku psychózy v porovnaní s inými účastníkmi štúdie.

„Naše výsledky ukazujú, že obzvlášť marihuana s vysokou koncentráciou THC má škodlivý vplyv na duševné zdravie ako jej slabšie formy,“ povedala Marta Di Forti, psychiatrička na King’s College v Londýne a vedúca autorka štúdie.

THC je jednou z hlavných zložiek marihuany a spôsobuje intoxikáciu ovplyvňovaním signalizácie nervových buniek v mozgu.

Autori štúdie sa obzvlášť obávajú zvýšeného obsahu THC v marihuane. Napríklad, v Holandsku niektoré odrody marihuany obsahujú viac ako 60% THC, pričom už desaťpercentný obsah THC sa považuje za vysokodávkový. Približne polovica všetkých psychóz v Amsterdame sa pripisuje týmto extrémne silným odrodám marihuany. Niekoľko nemeckých výskumníkov závislosti využíva súčasnú štúdiu ako príležitosť varovať pred legalizáciou marihuany. Najmä riziká intenzívnej konzumácie u mladistvých sú nedostatočne preskúmané.

Zdroj: swr.de, zeit.de

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close