BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

Deepfake politická kampaň ukázala, prečo je táto technológia čoraz väčšou hrozbou

Kampaň zameranú na amerických voličov neodvysielali, pretože spoločnosť na ňu nie je pripravená.

Na internete sa objavili dve deepfake videá, na ktorých môžete vidieť ruského prezidenta Vladimíra Putina a severokórejského vodcu Kim Jong-una. Obe videá nesú rovnakú myšlienku: Americké voľby nepotrebujú žiadne ovplyvňovanie z ich strany, voľby si demokraciu zničia samé.

Deepfake technológia využíva umelú inteligenciu na upravovanie rôznych obrázkov alebo videí. Schopná je napríklad vygenerovať tváre známych osobností, ktoré budú šíriť dezinformácie či iné falošné správy. Práve preto väčšina expertov vidí v tejto technológii najväčšiu potenciálnu hrozbu do budúcna.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o kampaň skupiny RepresentUS, ktorá má za cieľ šokovať americkú spoločnosť. Prekvapivo sa dvojica videí nedrží scenáru, ktorého sa boja technickí experti po celom svete. Podľa nich by mohla technológia deepfake v budúcnosti zmiasť voličov a narušiť voľby nielen v USA, ale po celom svete. Píše o tom portál MIT Technology Review.

Poukázanie na hrozbu

Hlavnou myšlienkou dvojice videí je však poukázať na krehkosť demokracie a provokovať spoločnosť, prevažne americkú, aby nezabúdali na svoje volebné práva. Skupina RepresentUs spolupracovala s kreatívnou agentúrou Mischief, ktorá prišla s myšlienkou použiť diktátorov, ktorí by dôležitú správu podali. Najali si dvoch hercov, ktorí mali podobnú tvár a vhodný prízvuk.

Následne si najali deepfake expertov, ktorí vymenili tváre hercov. Následne prišla na rad post-produkcia, ktorá odstránila chyby, ktoré pri výrobe deepfake mohli vzniknúť. Vďaka tomu vyzeralo celé video realistickejšie. Zaujímavosťou je, že výroba zabrala len 10 dní. Ak by sa podobné video vytváralo pomocou CGI (pozn. redakcie: Computer Generated Image), zabralo by to niekoľko mesiacov a náklady by sa niekoľkonásobne zväčšili.

Táto netradičná politická kampaň mala byť odvysielaná na televíznych staniciach Fox, CNN či MSNBC, no bola stiahnutá na poslednú chvíľu. Hovorca kampane sa vyjadril, že stále čakajú na vysvetlenie. Obe videá uvádzajú na konci vetu, ktorá potvrdzuje, že ide o upravené zábery. Použitie technológie deepfake na politickú propagandu je však podľa mnohých citlivou témou, na ktorú nie je americká spoločnosť pripravená.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close