Ďalšie tajomstvo Mliečnej dráhy odhalené. Čo astronómovia objavili v našom jadre?

Naša galaxia je pre nás stále veľkou záhadou, tajomstvá sa ale pomaly dostávajú na povrch

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Jadro Mliečnej dráhy je pre vedcov stále veľkou záhadou. Uprostred sa nachádza gigantická čierna diera, obklopená skupinou hviezd, ktorú astronómovia nazývajú Nuclear Star Cluster (pozn. redakcie: NSC). Táto skupina sa radí medzi najhustejšiu populáciu hviezd vo vesmíre. V priestore 26 svetelných rokov od stredu môžete nájsť až 20-miliónov hviezd. Na tému upozorňuje portál universetoday.com.

Nový výskum tvrdí, že až 7% hviezd v jadre našej galaxie by mohlo pochádzať z jedného zdroja. Je ním guľová hviezdokopa, ktorá spadla do Mliečnej dráhy pred 5-miliardami rokov. Ľudia sledovali Mliečnu dráhu na nočnej oblohe už odnepamäti, avšak až v poslednom storočí sa im podarilo objaviť galaktický stred. S príchodom adaptívnej optiky, sa však začalo s objavovaním jeho tajomstiev, medzi ktoré sa ráta aj objavenie supermasívnej čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stred Mliečnej dráhy je aj dnes predmetom intenzívnej astronomickej štúdie. Je známe, že galaxie, ako Mliečna dráha, rastú vďaka zrážkam s inými galaxiami a aj vďaka pohlcovaniu menších galaxií. Momentálne sa naša galaxia „kŕmi“ dvoma menšími susedmi, Veľkým a Malým Magellanovým oblakom. Presnejšie, zatiaľ pohlcuje galaktické halo, ktoré sa okolo trpasličích galaxií nachádza. Časom si však zoberie aj ich hviezdy.

Nová sub-populácia

Preto nie je vôbec prekvapujúce, že populácia hviezd, ktorá sa nachádza v našom jadre, mohla kedysi patriť inej trpasličej galaxii. Výskumníci z celého sveta preto usilovne pracujú na odhalení ďalších tajomstiev, ktoré by mohla naša galaxia ukrývať. Jedno z nich sa podarilo odhaliť astronómom z European Southern Observatory a Max Planck Institute for Astronomy. Skupina vedcov sa pozrela na galaktický stred pomocou teleskopu VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope).

Väčšina hviezd v strede galaxie má vyššiu úroveň kovov. Vedcom sa však podarilo izolovať skupinu, ktorá mala tieto hodnoty výrazne menšie. Je to okolo 7% hviezd, ktoré sa nachádzajú v jadre našej galaxie, otázka, ktorú si vedci kladú však znie: Ako sa tam dostali?

Teória znie, že hviezdy v galaktickom jadre vznikali kolíziou menších hviezdokôp. Tieto hviezdokopy sa môžu nachádzať niekde vo väčšej galaxii a držia spolu pomocou gravitácie. Všetky galaxie majú hviezdokopy. Nakoniec však gravitácia donúti tieto hviezdokopy spomaliť, čím stratia svoju obežnú dráhu a presunú sa do jadra. Novo objavená populácia hviezd by mohla teoreticky byť jedna z menších hviezdokôp, ktorá sa dostala do jadra galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre