SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ďalšie sklamanie? Po roku vedci našli vysvetlenie „zvláštneho“ signálu zo susednej sústavy Proxima Centauri

Mimozemšťanov sa nám zatiaľ nepodarilo odhaliť.

Pred rokom obletela svet správa o záhadnom signále, ktorý zachytil projekt Breakthrough Listen v sústave Proxima Centauri, najbližšej sústave pri Slnečnej sústave.

Viacero odborníkov konštatovalo, že je signál „zvláštny“ hoci bližšie neprezradili, čo to môže znamenať. Dlhú dobu ostával záhadou a tak prirodzene vznikali teórie o tom, že môže ísť o mimozemskú civilizáciu. Táto teória bola populárna hlavne v skupine ľudí, ktorí veria na život vo vesmíre, zatiaľ čo vedecká komunita vnímala celú situáciu o čosi skeptickejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odborníci poukazovali hlavne na to, aké je nepravdepodobné, že by prvé dôkazy o mimozemskom živote prišli hneď z vedľajšej sústavy. Nakoniec však vyšla pravda najavo, píše portál IFL Science. Hlbšia analýza signálu ukázala, že ide o rušenie, ktoré má svoj pôvod na Zemi.

Zvláštna rádiová emisia bola po prvýkrát zachytená v októbri 2020, prostredníctvom rádiového teleskopu Murriyang. Objavil ju internista Breakthrough Listen, Shane Smith. Signál sa pohyboval na frekvencii 982 MHz. Spočiatku signál nezapadal do žiadneho z prirodzených vysvetlení. Správa o zachytení signálu sa dostala do sveta v decembri toho roku, no odborníci stále nemali vysvetlenie.

Čo vytvorilo záhadný signál?

Až po roku konečne poznáme odpoveď. Záhadným signálom sa zaoberali dve štúdie, publikované vo vedeckom časopise Nature Astronomy. Tie priniesli naozaj smutné správy. Signál nie je dielom mimozemskej civilizácie, no nejde ani o doteraz neznámy fenomén.

Vedci, ktorí študovali záhadný signál objavili až 60 prípadov, kedy boli podobné udalosti zachytené. Hlbšia analýza ukázala, že to, čo sa spočiatku javila ako správa od mimozemšťanov, bolo v skutočnosti rušenie, ktoré vydávajú oscilátory v množstve rôznych zariadení.

Signál zo sústavy Proxima Centauri bol však komplexnejší, ako predchádzajúcich 60 podobných prípadov. Predpokladá sa, že za jeho vznikom stoja viaceré šumy, ktoré sa spojili dokopy a vytvorili signál, ktorý dokázal vedcov mýliť celý rok.

„Nepochybne sa tento signál radí k tým najzaujímavejším, aké sme mohli zachytiť. Dnes už ale na 100% vieme, že nešlo o komunikáciu, ktorá by vychádzala z nejakého vzdialeného mimozemského vysielača,“ vyjadril sa doktor Andrew Siemion z Breakthrough Listen.

Proxima Centauri ale aj naďalej ostáva v hľadáčiku astronómov. Nielen že je to najbližšia sústava od nás, no nachádza sa v nej najmenej jedna planéta, ktorá obieha hviezdu v takzvanej obývateľnej zóne. Ide o región, kde je teplota ideálna pre vznik vody na povrchu planéty.

Či je táto planéta naozaj obývateľná je diskutabilné. Hviezda Proxima Centauri je červený trpaslík, čo je dosť aktívna hviezda. Niektorí veria, že žiarenie tejto hviezdy by planétu v obývateľnej zóne pripravilo o jej atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close