AppleSpravodajstvo

Ďalšie nekalé praktiky zo strany spoločnosti Apple? Výrobca je opäť obvinený z úmyselného spomaľovania zariadení

Španielska organizácia na ochranu spotrebiteľov upozornila Apple na spomalenie zariadení po novej aktualizácii. Ide o úmysel?

Americkej spoločnosti Apple so sídlom v Coupertine sa opäť črtá na možný veľký problém. Výrobca iPhonov bol už v minulosti obvinený z úmyselného spomaľovania starších zariadení, pričom tieto nekalé praktiky sa nakoniec ukázali ako pravdivé. Najnovšie správy zo Španielska však naznačujú, že spoločnosť opäť pristúpila ku takýmto praktikám a to dokonca aj pri omnoho novších zariadeniach. Za spomalenie môžu nedávne aktualizácie, no ako informuje španielsky portál iPhoneros (via 9to5Mac), môže sa jednať iba o softvérový nedostatok a nie úmyselné spomalenie zariadení.

Problémové softvérové aktualizácie

Spomalenie sa má týkať zariadení iPhone 8, iPhone XS, iPhone 11 a iPhone 12 s najnovšími softvérovými aktualizáciami iOS 14.5, iOS 14.5.1 a 14.6. Na problémové aktualizácie upozornila priamo španielska organizácia pre ochranu spotrebiteľov (OCU), ktorá zároveň kontaktovala priamo výrobcu. Tá žiada nie len vysvetlenie danej situácie, ale aj pristúpenie na možné kompenzácie pre majiteľov dotknutých zariadení zo strany výrobcu. Španielska organizácia však už vopred upozorňuje, že pri prípadnom vymáhaní práv spotrebiteľov sa promptne obráti na španielske vnútroštátne súdy.

Nekompromisný odkaz španielskej organizácie

„Cieľom odoslaného listu je nadviazať dialóg so spoločnosťou Apple s cieľom nájsť spôsob, ako odškodniť jej spotrebiteľov. Bez ohľadu na to, či spoločnosť Apple zareaguje správne, je možné prijať ďalšie kroky na presadzovanie práv spotrebiteľov pred vnútroštátnymi súdmi,“ uvádza OCU.

Oproti predošlej situácii, v ktorej sa Apple v minulosti ocitol, je však nový prípad veľmi zvláštny. Úmyselné spomalenie aktuálne najnovšieho modelu iPhone 12 je totižto už na prvý pohľad doslova obrovským paradoxom. Samozrejme, stále je na stole aj možnosť, že spoločnosť Apple vydala iba viaceré zlé softvérové aktualizácie, ktorých cieľom nebolo úmyselne spomaliť niektoré zariadenia.

Na reakciu spoločnosti Apple si ešte musíme počkať

Na oficiálne stanovisko si však zrejme budeme musieť počkať o čosi dlhšie, ako zvyčajne. Aj napriek tomu, že sa jedná o pomerne veľké obvinenia, spoločnosť Apple zatiaľ na španielsku organizáciu pre ochranu spotrebiteľov nereagovala. Po prípadnom vydaní oficiálneho stanoviska budeme článok aktualizovať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close