Ďalšia odpoveď na fermiho paradox tvrdí, že vesmír je simulácia, vytvorená mimozemšťanmi, po ktorých pátrame

Ich motív je, podľa teoretikov, zabrániť katastrofe pri prvom kontakte

fermiho paradox
Zdroj: pixabay.com/Matryx

Fermiho paradox je rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a tým, že doteraz nie je žiaden dôkaz o kontakte s nimi. Téme sa venuje portál Universe Today.

Fermiho paradox vytvoril americko-taliansky fyzik, Enrico Fermi v roku 1950. Odvtedy sa vedci pokúšali tento paradox vyriešiť mnohými teóriami, z ktorých niektoré znejú naozaj šialene. Písali sme aj o takzvanej Berserker Hypothesis, ktorá tvrdí, že mimozemská inteligencia bola vyhladená strojmi, ktoré sama zostrojila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšou z možných, avšak silno hypotetických, odpovedí na fermiho paradox je aj teória planetária, ktorá tvrdí, že žijeme vo virtuálnom vesmíre, vytvoreným jednou z možných mimozemských civilizácií, ktoré sa snažíme silou-mocou objaviť. Teória planetária vznikla v roku 2001, kedy vytvoril autor sci-fi a matematik, Stephen Baxter, esej s názvom The Planetarium Hypothesis – A Resolution of the Fermi Paradox (pozn. redakcie: ang. Hypotéza planetária a riešenie fermiho paradoxu).

Hranice simulovaného sveta

Koncept tejto teórie je podobný inej práci, ktorá tvrdí, že pozorovateľný vesmír je len masívnym virtuálnym prostredím. Na rozdiel od tejto teórie sa hypotéza planetária opiera o to, že vesmírna simulácia má ochrániť nás a aj našich „hostiteľov,“ pred rizikami možného kontaktu. Zároveň berie ako príklad históriu ľudstva, kde stret dvoch kultúr znamenal v mnohých prípadoch vojnu, dobývanie, otroctvo a pri najhoršom aj genocídu.

Zaujímavosťou Baxterovej práce je, že rátal aj s limitmi tejto hypotetickej, avšak veľmi pokročilej simulácie. Tvrdí, že civilizácia na úrovni tretieho štádia Kardašovovej škály by bola bez problémov schopná vytvoriť perfektnú simuláciu. Čo by problémom bolo, je akákoľvek civilizácia, ktorá by dokázala obývať priestor o priemere 100 svetelných rokov.

Ak by dokázala vysoko pokročilá civilizácia vytvoriť takúto simuláciu, bolo by v jej záujme odstrániť všetky dôkazy o iných mimozemských kultúrach. Zároveň by zaviedli jasný limit v osídľovaní vesmíru, ktorý by sme nemohli prekročiť. Príkladom môžu byť fyzikálne zákony, ktoré nám buď znemožnia opustiť Zem, alebo urobia cestovanie k iným hviezdam nereálnym.

Väčšina vedcov sa zhoduje, že simulácia niečoho tak veľkého, ako vesmír, je nemožná. Obzvlášť do posledného molekulárneho detailu. Iní vedci, ktorý teóriu o simulácií úplne nevyvracajú, tvrdia, že akákoľvek simulácia musí mať svoje hranice, ktoré sa skôr, či neskôr podarí objaviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre