AppleSpravodajstvo

Ďalší veľký developer sa oprel do Apple. Tentokrát skúša šťastie u šéfky protimonopolného úradu Európskej únie

Apple je v posledných týždňoch pod veľkým tlakom, ktorý sa stupňuje

Veľký americký developer, spoločnosť Blix, sa oprela do App Store. Firma sa obrátila na šéfku protimonopolného úradu Európskej únie, Margrethe Vestager. Informuje o tom portál Reuters.com.

Sťažnosti spoločnosti Blix prichádzajú v čase, keď sa na App Store valia problémy spojené s platobnými podmienkami z transakcií z aplikácií. Developeri na čele so spoločnosťou Epic Games hovoria, že poplatky za transakcie nie sú férovými. Dôvodom je 30% „daň“ z transakcií, ktoré prebehnú na platforme. Okrem iného dodávajú, že dostať sa na iOS platformu inými cestami je nemožné. Dôvodom je, že Apple neumožňuje inštaláciu aplikácií z iných zdrojov, ako je App Store.

„Apple nehrá fér“

Vráťme sa však späť k spoločnosti Blix, ktorá hovorí o „neférovom zaobchádzaní“ zo strany Apple.

„Pri písaní tohto listu sa snažíme vyvrátiť mylnú predstavu, ktorej sa dopustila spoločnosť Apple. App Store nie je rovnaké hracie pole; s vývojármi sa nezaobchádza rovnako, keď konkurujú vlastným aplikáciám spoločnosti Apple. Naše vlastné skúsenosti to potvrdzujú,“ uviedol zakladateľ spoločnosti Blix, Ben Volach, v liste pre Vestagerovú.

Volach v liste ďalej vyzýval k zavedeniu opatrení, aby sa zrovnoprávnilo postavenie medzi vývojármi na trhu s aplikáciami.

„…Ambície Apple sú plne ovládať toto základné miesto na trhu a distribučný kanál, aby si udržali dominanciu svojich aplikácií v neprospech konkurencie,…“ uviedol Volach.

Okrem iného k pravidlám App Store sa negatívne vyjadrili aj ďalší technologickí giganti. Jednou z „najhlasnejších trúb“ v posledných týždňoch bola spoločnosť Facebook. Tá požiadala Apple, aby si neúčtovali, alebo aby aspoň znížili svoje poplatky za transakcie pre malé firmy prostredníctvom ich aplikácie počas aktuálnej pandémie. Spoločnosť Apple to však odmietla. V dôsledku toho Facebook začal aktualizovať svoju aplikáciu, kde informoval používateľov o tom, že z každej platby si Apple strháva 30%. Apple následne pozastavilo distribúciu tejto aktualizácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close