SpravodajstvoVeda a výskum

Ďalší úlovok satelitu americkej NASA. Objavili planétu, ktorá sa nachádza v sústave dvoch hviezd, obiehajúcich sa navzájom

TESS, satelit americkej NASA objavil svoju prvú planétu, ktorá obieha okolo dvoch hviezd, ktoré sa k tomu obiehajú navzájom.

Výskumníci, ktorí pracujú s dátami zo satelitu TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) objavili prvú planétu, ktorá obieha okolo dvoch hviezd súčasne. Planéta sa nazýva TOI 11338b a je približne 7-krát väčšia ako naša Zem.

Veľkosťou sa tak nachádza medzi Neptúnom a Saturnom. Od nás je vzdialená 1,300 svetelných rokov. Hviezdy v tejto sústave sa obiehajú navzájom, kvôli čomu vzniká jav, kedy môžeme v našom uhle pohľadu pozorovať na oblohe len jednu hviezdu. Jedna z nich je o 10% väčšia ako naše Slnko. Druhá má len tretinu jeho hmotnosti a je celkovo chladnejšia a menej jasná.

Dĺžka jedného roku na planéte TOI 1338b môže trvať od 93 až do 95 dní. Jeho dĺžka závisí od polohy a pohybu oboch hviezd. Hoci je obežná dráha planéty nepravidelná, podľa údajov by mala byť ďalších 10-miliónov rokov stabilná. Uhol, pod ktorým môžeme planétu pozorovať, sa však neustále mení, čo znamená že na konci roku 2023 už nebude pre naše satelity viditeľná.

„Keďže sa jedná o prvú planétu, ktorá sa nachádza v binárnej sústave, bolo pre nás ťažké ju vôbec nájsť. Satelit TESS odhaľuje planéty počas ich prechodu popred hviezdu. To spôsobí zmeny v jasnosti. Keďže prechody planéty TOI 1338b sú nepravidelné, naše algoritmy s tým mali poriadny problém,“ vyjadril sa Veselin Kostov, vedec z inštitútu SETI.

Podľa vedcov odhalí satelit TESS počas svojej dvojročnej misie stovky ďalších podobných planét. Medzi jeho nedávne objavy patrí aj planéta, ktorá je podobná našej Zemi a leží v obývateľnej zóne hviezdy TOI 700. Obývateľná zóna znamená, že planéta nie je príliš chladná, ani príliš horúca, vďaka čomu sa môže na jej povrchu udržať voda v kvapalnom stave.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close