Zaujímavosti

Ďalší škandál Facebooku je na svete! Vybrané aplikácie ako Netflix alebo Spotify mali prístup ku súkromným správam používateľov

Rok 2018 je pre spoločnosť Facebook jednoznačne jedným z najhorších období. Spoločnosť si v posledných mesiacoch prešla viacerými súdnymi procesmi, ako aj obvineniami, ktoré ale boli pravdivé a vo väčšine prípadov sa jednalo o chyby spôsobené práve Facebookom. Po nedávnom odhalení, že Facebook sprístupnil milióny súkromných fotografií pre aplikácie tretích strán, prichádzajú ďalšie správy o tom, že spoločnosť Facebook opäť vážne porušila ochranu osobných údajov a opäť poškodila milióny používateľov po celom svete. 

S najnovším obvinením spoločnosti Facebook tentokrát prichádza denník The New York Times, ktorý v rozsiahlom vyšetrovaní prišiel na to, že najväčšia sociálna sieť na svete dlhé roky poskytovala citlivé informácie pre lepšie zacielenie reklamy vybraným aplikáciám a spoločnostiam. 

Informácie mali byť použité na reklamné účely

Všetky zozbierané informácie o používateľoch boli určené na lepšie zacielenie reklamy, čo je úplne bežná praktika. Spoločnosť Facebook ale s viacerými spoločnosťami uzatvorila špeciálne zmluvy, ktoré umožnili firmám ako Spotify, Netflix alebo Royal Bank of Canada, získať prístup ku súkromným konverzáciám. Špeciálne zmluvy boli uzatvorené aj s Microsoftom, Sony a Amazonom, pričom tieto 3 spoločnosti získali prístup iba ku informáciám o priateľoch daných používateľov. 

Spoločnosti o takýchto právomociach nevedeli

Spoločnosti Spotify, Netflix, ako aj Royal Bank of Canada deklarujú, že nevedeli, ku ktorým súkromným údajom z Facebooku sa vôbec dostali. „Nikdy sme nemali prístup k osobným súkromným konverzáciám používateľov a nikdy sme o takéto povolenie nežiadali, “ píše sa vo vyhlásení Netflixu. 

Tip pre vás  Facebook začal na Slovensku s uvoľňovaním aktualizácie, ktorá mení kompletne vzhľad aplikácie

Medzi obvinenými je aj Apple

Do celého škandálu je taktiež namočený aj Apple, ktorý šiel s Facebookom ruka v ruke. Spoločnosti totižto medzi sebou uzatvorili úplne iný typ dohody. V tomto prípade sa jednalo o dohodu, vďaka ktorej mohol Apple potláčať systémové notifikácie o tom, že aplikácia Facebook vyžaduje prístup, poprípade vykonáva zbieranie osobných údajov. Zariadenia od spoločnosti Apple mali ešte ako bonus prístup ku kontaktom a položkám v kalendári, aj napriek tomu, že daný používateľ systémovo zakázal zdieľanie akýchkoľvek informácií. 

Dôkazov je viac než dosť

Keďže s informáciami prišiel The New York Times, treba brať tieto obvinenia za úplne relevantné a nejedná sa o žiadne výmysly. Všetky informácie boli totižto získané priamo z interných dokumentov spomínaných spoločností, poprípade o nich prehovorili aj samotní bývalí zamestnanci. 

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close