SpravodajstvoVeda a výskum

Ďalší rover americkej NASA dostal svoj oficiálny názov. Na Mars poletí už v tomto lete

Misia Mars 2020 sa tak zbavuje svojho pracovného pomenovania

Rover americkej vesmírnej agentúry NASA, Mars 2020, dostal oficiálne meno. Bude sa volať Perseverance (pozn. redakcie: Vytrvalosť) a ako už jeho pracovný názov napovedá, na červenú planétu sa dostane tento rok a  nahradí rover Curiosity, ktorý mimochodom pred pár dňami zachytil zatiaľ najdetailnejšiu panoramatickú fotografiu povrchu červenej planéty.

Ako mnohé predošlé rovery NASA, aj tomuto vymyslel názov mladý študent, ktorý sa s tisíckami ďalších zapojil do súťaže agentúry. Tá na rameno roveru umiestnila plaketu s názvom, aby výhru zoficiálnili. Aby sa do súťaže mohli študenti zapojiť, museli okrem vhodného mena napísať aj esej, ktorá ich výber odôvodňuje. Vyhral to siedmak, Alexander Mather z Virginie v USA. NASA dostala okolo 28-tisíc prihlášok. Na hlasovaní sa podieľalo takmer 5-tisíc členov poroty, ktorých úlohou bolo pretriediť množstvo príspevkov. Podieľať v hlasovaní sa mohla aj verejnosť.

Úlohou eseje bolo zdôrazniť, prečo je vybrané meno najvhodnejšie pre nový rover. Alexander sa pozrel na predchádzajúce mená ako napríklad Curiosity, či Spirit. Podľa neho obe tieto misie definovali kvality ľudskej rasy.

„Sme druhom objaviteľov. Mars pre nás predstavuje mnohé prekážky, no napriek tomu vytrváme.“ Píše Alexander vo svojej eseji.

Dlhoročná tradícia

Nechať mladých žiakov, aby pomenovávali vedecké misie je tradíciou, ktorá sa v americkej vesmírnej agentúre dodržiava od roku 1997. Opportunity, Spirit, či Curiosity dostali svoje mená v podobných esejistických súťažiach. Nie len že meno teraz bude zvečnené samotným roverom, Alexander a jeho rodina sa budú môcť zúčastniť štartu na Floride, ktorý sa uskutoční toto leto. Taktiež si bude môcť pomenovanie marťanského roveru zapísať do životopisu.

Momentálne sa Perseverance nachádza v štádiu kompletizácie v Kennedyho vesmírnom centre. Boli použité mnohé prvky dizajnu jeho predchodcu, roveru Curiosity. NASA ale nezabudla na niektoré dôležité zmeny. Posilnili kolesá, ktoré by mali vydržať viac, než tomu je v prípade Curiosity.

Štart má naplánovaný na júl 2020. Cesta k Marsu mu zaberie len niekoľko mesiacov, vďaka priaznivému postaveniu planét. Dosadnúť by mala vo februári 2021, v kráteri Jezero. Tam bude hľadať stopy minulého, ale aj súčasného života a taktiež sa bude snažiť objaviť známky podzemnej vody.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close