SpravodajstvoVeda a výskum

Ďalší fascinujúci objav z Venuše: Nachádzajú sa v jej oblakoch živé organizmy?

Indickí vedci tvrdia, že objavili jeden zo stavebných kameňov života

Minulý mesiac bol v oblakoch Venuše objavený fosfán, plyn, ktorý by mohol znamenať existenciu života na tejto extrémne nehostinnej planéte. Objav vyvolal obrovský rozruch vo vedeckej komunite aj preto, že si veľa vedcov nevie vysvetliť, čo objavenie fosfánu vlastne znamená. Jedna vec je však istá, existencia fosfánu neznamená hneď existenciu života. Fosfán možno vytvoriť aj chemicky, no k tomu by bolo potrebné obrovské množstvo energie. 

Objavom však ani zďaleka nie je koniec. Tím indických výskumníkov tvrdí, že sa im podarilo objaviť v atmosfére Venuše aj glycín, ktorý sa radí medzi aminokyseliny. V súčasnosti poznáme 500 druhov aminokyselín, no len 20% z nich sa nachádza v genetickom kóde. Glycín je najjednoduchšou z nich. Téme sa venuje portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Život v oblakoch

Glycín, ani iné aminokyseliny sa však neradia k biologickým stopám, ide o základné stavebné kamene života a zároveň sú aj prvými organickými molekulami, ktoré sa objavili u nás na Zemi. Glycín je veľmi dôležitou látkou, ktorá zabezpečuje tvorbu proteínov a iných biologických zlúčenín. Indickí výskumníci využili teleskop ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a pomcou spektroskopie odhalili túto aminokyselinu. Signál bol najsilnejší v oblasti rovníka a pri póloch nezaznamenali žiadne stopy.

„Odhalenie glycínu v atmosfére Venuše môže byť jedným z kľúčových objavov, vďaka ktorému pochopíme vznik prebiotických molekúl v atmosfére Venuše. Vo vrchných častiach atmosféry totiž môže dochádzať k rovnakým biologickým procesom, ako na Zemi, pred miliardami rokov,“ píšu autori vo svojej práci.

Minulé štúdie naznačujú, že fosfán sa môže vyskytoval v rovnakom regióne, ako novoobjavený glycín. Napriek tomu však vedci vyzývajú komunitu, aby si existenciu fosfánu nespájala s existenciou života. Ostatných vedcov k tomu nabádajú aj vo svojej práci. Tvrdia, že ak sa fosfán nebude spájať so životom, vedci sa pokúsia hľadať iné riešenia, ktorými by existenciu tejto látky dokázali vysvetliť.

Venuša je totiž extrémne nehostinnou planétou. Atmosféra je plná kyselín a teploty sú tak vysoké, že im nerobí problém roztaviť vesmírnu sondu. K tomu môžeme pridať aj zdrvujúci atmosférický tlak. Vo vyššej časti atmosféry, vo výške približne 50 km nad povrchom sú však podmienky oveľa miernejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close