Ďalší čínsky výrobca smartfónov úmyselne inštaloval do smartfónov malware. Padli už aj prvé rozsudky!

Spoločnosť Gionee úmyselne poškodila viac ako 20-miliónov smartfónov

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Malware, či iný škodlivý software sa do našich zariadení najčastejšie dostáva prostredníctvom neopatrnej činnosti používateľov. Napríklad keď si sťahujeme aplikácie z nezabezpečených stránok, či z obchodov s nie najlepším renomé. Môže sa však do smartfónov dostať aj iným, nie tak častým spôsobom – môže byť predinštalovaný výrobcom. 

Čínske súdy rozhodli, že výrobca smartfónov Gionee, úmyselne inštaloval malware do zariadení

Nejde o najtradičnejší spôsob, ako sa do smartfónu môže dostať malware, ale je častejším, ako by sme si mohli myslieť. V minulosti sme mohli byť už svedkami, že výrobcovia chtiac, či nechtiac, nainštalovali do zariadení škodlivý software.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za spomenutie stojí pripomenúť napríklad spoločnosť Tecno, ktorá je jedným z najväčších výrobcov smartfónov na svete. Hoci v našom regióne nejde o tak populárneho výrobcu, tak na území Južnej Afriky, Etiópie, či Egyptu, ide o kľúčové hráča na trhu. Len v Južnej Afrike pokrýva 41% trhu. Továrne spoločnosti opúšťali zariadenia s malwarom „Triáda“, ktorý používateľov bez ich vedomia prihlasoval k rôznym plateným službám.

Najnovšie plátky médií zapĺňa spoločnosť Gionee, ktorá je rovnako pôvodom z Číny. Čínske súdy uznali, že spoločnosť predinštalovaným softwarom úmyselne poškodila viac ako 20-miliónov kusov smartfónov, do ktorých spoločnosť nahrala trójskeho koňa. Na incident upozorňuje portál gsmarena.com.

Malware bol schovaný vo vstavanej aplikácii „Story Lock Screen“, ktorá zohrala kľúčovú úlohu. Prvé takto poškodené zariadenia sa objavili ešte v roku 2018. Pomocou aktualizácií softwaru Story Lock Screen, spoločnosť nainštalovala do zariadení škodlivý software „Dark Horse Program“. Len v priebehu decembra 2018 až októbra 2019, tento malware spoločnosti priniesol príjem presahujúci 4,2 miliónov dolárov. Išlo o škodlivý kód, ktorý je charakteristickým ako „AdWare“, teda software, ktorý zobrazuje napríklad reklamu, kliká na ňu bez vedomia používateľov a podobne.

Zástupcovia spoločnosti, Xu Li, Zhu Ying, Jia Zhengqiang a Pan Qi boli uznaní za vinných v procese nezákonnej kontroly mobilných zariadení a odsúdení na 3 až 3,5 roka väzenia spolu s pokutou 200 000 CNY (~ 30 000 USD).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre