SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Cvičenie vo vesmíre: Bude prísny režim astronautov platiť aj pre vesmírnych turistov?

Viaceré spoločnosti chcú do vesmíru dostať bežných ľudí. Budú musieť dodržiavať prísny režim?

Nebolo to dávno, čo do vesmíru letel šéf Virgin Galactic, Richard Branson. Neskôr letel aj ďalší miliardár, Jeff Bezos a tento rok plánuje Elon Musk odštartovať prvý súkromný let do vesmíru.

Niektorí hovoria, že éra komerčného cestovania do vesmíru je už za dverami, ak sa ešte nezačala. S možnosťou odcestovať do vesmíru sa však objavujú aj zdravotné riziká, ktorým bude musieť bežný človek čeliť, píše portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Profesionálni astronauti, žijúci na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa neustále stretávajú so svalovou atrofiou. Dlhší pobyt vo vesmíre by sa totiž dal prirovnať k celodennému ležaniu v posteli tým, že nepoužívame naše svaly. Výskumy poukazujú na to, že úbytok svalovej hmoty nastáva približne po siedmych dňoch vo vesmíre, za predpokladu, že astronaut necvičí.

Astronauti na ISS preto musia popri vedeckých experimentoch dbať aj na svoje fyzické zdravie. Na stanici majú k dispozícii niekoľko cvičebných strojov, napríklad stacionárny bicykel, alebo bežecký pás. Cviky sú navrhnuté tak, aby zabránili úbytku svalovej hmoty, počas pobytu vo vesmíre.

Vesmírni turisti

Lenže čo bežní občania, ktorí sa dostanú do vesmíru, či už na palube Virgin Galactic, alebo Blue Origin? V tomto prípade ide o krátke lety, počas ktorých by nemalo dôjsť k žiadnemu úbytku svalov. Počas 4-denného pobytu vo vesmíre by sa mohla atrofia prejaviť, no človek sa rýchlo dostane do formy, hneď ako sa vráti na Zem.

Problém je, že komerčné kapsule sú oveľa menšie, ako ISS. Ak sa do kapsule zmestí jeden stroj na cvičenie, posádke by mohla táto činnosť zabrať až 18 hodín, ak chcú cvičiť tak, ako astronauti na ISS. Pri krátkych letoch je ale cvičenie zbytočné.

Ak sa v budúcnosti budú konať komerčné lety na Mesiac, situácia sa skomplikuje. Cesta na našu prirodzenú družicu síce netrvá tak dlho, aby došlo k atrofii svalov, no znížená gravitácia Mesiaca pravdepodobne nedokáže udržať telo v zdravej forme. Je preto pravdepodobné, že ak by sa turista rozhodol letieť na Mesiac, musel by si na cvičenie vo vesmíre zvyknúť.

Zatiaľ nie je jasné, ako budú lety do vesmíru v budúcnosti vyzerať a čo sa bude vyžadovať od ľudí, ktorí strávia dlhší čas v beztiažovom stave. Netrénovaní astronauti však môžu pociťovať nevoľnosť, než si ich telá zvyknú na vesmír. To sa nazýva syndróm vesmírnej adaptácie a zažíva ho od 60 do 80% astronautov, ktorí po prvýkrát opustili Zem.

Astronaut pociťuje upchatý nos, či bolesti hlavy, ktoré sú spôsobené premiestňujúcimi sa tekutinami. Zároveň môžu pociťovať bolesť chrbta. Bez gravitácie sa im natiahne chrbtica.

S rozmachom komerčných letov, hlavne na dlhšie vzdialenosti, bude kľúčové vysvetliť cestujúcim, že cvičenie vo vesmíre je dôležité pre ich zdravie.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close