COVID-19: Najčastejšie otázky, odpovede a odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)

Pozrite si výber najdôležitejších otázok, odpovedí a odporúčaní WHO ku COVID-19 vrátane dôvernýhodných zdrojov, z ktorých môžete čerpať informácie.

koronavirus COVID 19-4923544_1920
Zdroj: pixabay.com (olgalionart)

Ochorenie COVID-19 sa neustále šíri a spolu s ním vzniká aj viacero otázok, ktoré ľudí zaujímajú. Nižšie sme si pre Vás preto pripravili súbor vybraných odporúčaní, otázok a odpovedí, ktoré zdieľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) prostredníctvom svojich stránok. Pozrieť si ich môžete nižšie.

Čo je to koronavírus?

Koronavírus je veľká skupina vírusov, ktorá môže spôsobovať ochorenia u ľudí a zvierat. V prípade ľudí, niektoré známe koronavírusy môžu spôsobovať respiračné infekcie od bežnej nádchy po závažnejšie ochorenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to COVID-19?

COVID-19 je infekčná choroba, ktorá je spôsobená nedávno objaveným koronavírusom. Tento nový vírus nebol známy pred jeho vypnutím v meste Wuhan (Čína), v decembri 2019.

Aké sú symptómy COVID-19?

Najčastejšie príznaky COVID-19 sú horúčka, únava a suchý kašeľ. Niektorí pacienti sa môžu stretnúť aj s príznakmi ako bolesť hrdla, upchatie nosa, výtok z nosa alebo hrdla, či hnačka. Príznaky sú väčšinou mierne a začínajú postupne. V prípade niektorých ľudí dochádza k nakazeniu, ale nevyvíjajú sa u nich žiadne príznaky a cítia sa normálne. Väčšina ľudí (približne 80%) sa zotaví z choroby bez potreby špeciálnej liečby. Približne 1 zo 6 ľudí  môže byť vážne chorí a môže zaevidovať problémy, napríklad ťažkosti s dýchaním. V prípade starších ľudí, ktorí majú aj iné zdravotné problémy, ako je napríklad vysoký krvný tlak, srdcové problémy, cukrovka a podobne, je väčšia pravdepodobnosť, že sa im vyvinie závažnejšie ochorenie. Ľudia s horúčkou, kašľom a s ťažkosťami s dýchaním, by mali vyhľadať lekársku pomoc.

Ako sa COVID-19 šíri?

Choroba sa môže prenášať z človeka na človeka, prostredníctvom malých kvapiek z nosa alebo úst, ktoré vdýchne. Okrem toho, tieto drobné kvapôčky dopadajú na predmety a povrchy okolo osôb, ktorých ak sa chytíme, tak si môžeme môžeme toho infekčného ohorenie zaniesť dotykom do očí, nosa a úst. Preto je dôležité zostať v primeranej vzdialenosti (odporúča sa aspoň 1 meter a viac) od ďalších osôb a vo zvýšenej miere dodržiavať hygienické návyky (napríklad častejšie umývanie rúk).

Môžete chytiť COVD-19 vzduchom?

Doterajšie štúdie naznačujú, že vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, sa prenášame hlavne fyzickým kontaktom v kombinácií s ich vdýchnutím, keď niekto pri Váš napríklad kašle alebo kýcha (respiračnými kvapôčkami).  Inými slovami, ich životnosť vo vzduchu  je nižšia a možné nakazenie je menej bežným. Niektoré štúdie sú však viac opatrnejšie. Napríklad nedávno publikovaná štúdia Národného ústavu zdravia (NIH) Spojených štátov, hovorí že môžu vo vzduchu prežiť aj niekoľko hodín. Na tému upozornil portál Reuters.com. Inými slovami, netreba podceňovať ani možnosť nakázanie sa vzduchom. Životnosť vírusu na jednotlivých predmetoch sa môže výrazne líšiť, od niekoľkých hodín až po niekoľko dní. Preto sa odporúča ich pravidelné čistenie.

Môžem sa infikovať od domáceho miláčika

WHO na svojich stránkach píše:

„Zatiaľ čo v Hongkongu sa doteraz vyskytol jeden prípad nakazenia psa, neexistuje žiadny dôkaz, že pes, mačka alebo akékoľvek domáce zviera môže prenášať COVID-19. COVID-19 sa šíri hlavne prostredníctvom kvapôčok, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo hovorí.„

Ako sa môžeme chrániť?

WHO hovorí, že riziko infekcie môžeme znížiť vykonávaním niekoľkých jednoduchých opatrení.

  • Pravidelné a dôkladné čistenie rúk prostriedkami obsahujúci alkohol alebo mydlom a vodou (pravidelným umývaním rúk prípravkami na alkoholovej báze alebo mydlovou vodou, odstraňujete vírusy na rukách).

    umyvanie ruk hands-4934590_1920
    Zdroj: Pixabay.com (Couleur)

  • Dodržiavanie dostatočného odstupu medzi kýmkoľvek, kto kašle alebo kýcha (pri kašli a dýchaní dochádza k vyprskovaniu drobných kvapôčok, ktoré môžu obsahovať vírus).
  • Nedotýkajte sa očí, úst a nosa (rukami sa totiž dotýkame mnohých povrchov, na ktorých sa môže teoreticky nachádzať vírus).
  • Uistite sa, že ľudia vo Vašom okolí dodržujú respiračnú hygienu. Znamená to, že napríklad pri kašlaní a kýchaní si zakrývajú ústa a nos.
  • Ak sa necítite dobre, tak zostane doma. Ak máte horúčku, kašeľ a  ťažkosti s dýchaním, tak zavolajte lekársku pomoc.
  • Postupujte podľa pokynov miestneho zdravotníckeho orgánu (miestne orgány majú najaktuálnejšie informácie o situácii vo Vašej oblasti).
  • Udržujte si aktuálne informácie o výskytoch najnovších hotspotov s COVID-19, kde sa vírus šíri a obmedzte cestovanie, ak je to možné.

Ochranné opatrenia pre osoby, ktoré sa nachádzajú v oblastiach s COVID-19 alebo došli do kontaktu s nakazenou osobu

Okrem ochranných opatrení vyššie sa ďalej odporúča:

  • Izolujte sa tým, že zostanete doma, a to aj pri miernych príznakov. Zároveň sa vyhýbajte fyzickému kontaktu s inými ľuďmi.
  • Ak je pre Vás dôležité, aby Vám niekto priniesol jedlo či iný spotrebný materiál, potom noste masku, aby ste neinfikovali iných ľudí.
  • Ak sa u Vás objaví zvýšená horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, tak kontaktujte lekársku pomoc. Pri kontakte informujte lekársku pomoc o akomkoľvek nedávnom cestovaní či kontakte s cestujúcimi ľuďmi, prípadne inými pacientmi (aj s potenciálnymi pacientmi). Vďaka tomu sa bude vedieť zdravotník  lepšie pripraviť  na zásah a zabránite tak ďalšiemu šíreniu choroby.

Aká dlhá je inkubačná doba?

Inkubačná doba znamená čas medzi chytením vírusu a začatím prejavov choroby. Väčšina odhadov inkubačnej doby sa pohybuje od 1 po 14 dní.

Mám nosiť masku, aby som sa ochránil?

WHO vyzýva, aby ste masky využívali rozumne, aby sa predišlo ich zbytočnému plytvaniu. Celosvetovo je totiž nedostatok masiek. V prípade jednorazových masiek ich odporúča nosiť iba raz, a nie viackrát. Obzvlášť prízvukuje, že ich nosenie je dôležité v prípade, ak sa staráte o niekoho, kto môže byť infikovaný COVID-19. Ako máte nosiť rúško, si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Dôveryhodné zdroje, z ktorých môžete čerpať informácie

  • https://www.korona.gov.sk/ (Informačný portál o koronavíruse vytvorený Ministerstov zdravotníctva Slovenskej republiky, kde nájdete ako opatrenia slovenskej vlády tak aj odporúčania vrátane potrebných kontaktov)
  • helth.gov.sk (stránka Ministerstva zdravotníctva)
  • https://www.who.int/ (Svetová zdravotnícka organizácia)
  • gisanddata.maps.arcgis.com (Mapa šírenia sa koronavírusu COVID-19 vytvorená Johns Hopkins University)

Existuje liečba na COVID-19?

Na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa aktuálne dočítate:

„COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Neúčinkujú naň antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre