NávodySpravodajstvoTechnológie

Čo znamenajú mobilné skraty „E“, „5G“, „LTE“, „4G“, „UMTS“, „VoLTE“ a ďalšie?

Pozrite si prehľad najčastejších mobilných skratiek, s ktorými sa môžeme stretnúť v spojitosti s používaním mobilných sietí.

Hoci si dnes nevieme predstaviť deň bez smartfónu, ktorý nám v mnohých oblastiach zjednodušuje fungovanie a ponúka zábavu, tak nie vždy to bolo štandardom. Nemusíme pritom chodiť do ďalekej minulosti. Stačí ísť 10 až 20 rokov dozadu. Pred smartfónmi tu boli klasické telefóny, ktoré sa postupne vytrácajú z domácnosti a neskôr „hlúpe“ telefóny, ktoré v súčasnosti využíva minimum ľudí. Dokonca sa očakáva, že čoskoro staré mobilné telefóny nebudú už funkčnými. Dôvodom je, že jednotliví operátori postupne uvoľňujú staré frekvencie , ktoré využívajú staršie mobilné telefóny, pre modernejšie technológie.

V priebehu času, ako sa vyvíjali technológie, tak sa vyvíjali aj skratky, s ktorými sme sa mohli a môžeme ešte stretnúť. Nižšie vám prinášame prehľad významu viacerých známych skratiek, s ktorými sa môžeme v spojitosti so smartfónmi a mobilnými sieťami stretnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo znamená skratka E?

Na skratku E si spomenú hlavne tí skôr narodení, alebo ľudia, ktorí žijú v odľahlých lokalitách. Ide o skratku odvodenú od slove EDGE. Vo svojej podstate ide o typ internetového pripojenia typického pre 2G siete prostredníctvom mobilu, ktorý má až trojnásobne vyššiu rýchlosť ako GPRS. Znie to skvelo, že „trojnásobok“. Tu však treba povedať, že GPRS, čo je predošlá generácie tejto technológie, ponúkala teoretickú prenosovú rýchlosť do 114Kbps. Dnes by táto prenosová rýchlosť nestačila ani menej náročnému používateľovi smartfónu.

2G,3G, 4G, 5G – čo tieto skratky znamenajú?

2G, 3G atď. sú skratkami pre 2. generácia, 3. generácia a tak ďalej. Ide teda o označenie generácie siete. Jednotlivé siete sa vo svojej podstate od seba líšia kapacitami, a to v podobe, koľko môže byť k ním pripojených zariadení súčasne, tak aj v podobe rýchlosti prenosu dát. V prípade 3G sietí, maximálna prenosová rýchlosť sa pohybovala do 0,1Mbit/s. V prípade aktuálne rozmáhajúcich sa 5G sietí, to je už do 10Gbit/s. Rovnako treba povedať, že každá generácia so sebou priniesla možnosť väčšieho množstva pripojených zariadení súčasne. Odhliadnuc od rýchlosti prenosu dát, tak v súčasnosti sa čoraz viac zariadení pripája k internetu pričom využíva mobilné siete. To je aj jeden z dôvodov, prečo stále vyvíjame nové generácie sietí.

Len pre zaujímavosť, celosvetovo sa odhaduje, že množstvo IoT zariadení pripojených k internetu do roku 2030 dosiahne približne 25,4-miliardy. Dnes ich je k internetu pripojených približne 8,7-miliardy.

Pri rôznych typoch sieťach sa môžeme stretnúť ešte s pojmami ako napríklad HSPA (High Speed Packet Access), LTE (Long Term Evolution) a ďalšie. Vo svojej podstate ide  pojem, ktorý značí technológiu, ktorú mobilná sieť, využíva. Nižšie si môžete pozrieť približné rozpätia rýchlosti prenosu dát jednotlivých typov technológií.

2G siete

  • G (GPRS) 0.1Mbit/s (maximálna rýchlosť) / <0.1Mbit/s (typická rýchlosť)
  • E (EDGE) 0.3Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 0.1Mbit/s (typická rýchlosť)

3G siete

  • 3G (Basic) 0.3Mbit/s (maximálna rýchlosť)  / 0.1Mbit/s (typická rýchlosť)
  • H (HSPA) 7.2Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 1.5Mbit/s (typická rýchlosť)
  • H+ (HSPA+) 21Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 4Mbit/s (typická rýchlosť)
  • H+ (DC-HSPA+) 42Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 8Mbit/s (typická rýchlosť)

UMTS je skratkou, s ktorou sa môžeme stretnúť najme v kombinácii s 3. generáciou sietí. Reprezentuje pojem Universal Mobile Telecommunications System. Jeho fungovanie je založené na štandarde GSM. UMTS využíva technológiu rádiového prístupu so širokopásmovým kódovým delením s viacerými prístupmi (W-CDMA), ktorá ponúka operátorom mobilných sietí väčšiu spektrálnu účinnosť a šírku pásma.

4G siete

  • 4G (LTE Category 4) 150Mbit/s (maximálna rýchlosť) /  15Mbit/s (typická rýchlosť)

4G+ siete

  • 4G+ (LTE-Advanced Cat 6) 300Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 30Mbit/s (typická rýchlosť)
  • 4G+ (LTE-Advanced Cat9 )450Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 45Mbit/s (typická rýchlosť)
  • 4G+ (LTE-Advanced Cat12) 600Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 60Mbit/s (typická rýchlosť)
  • 4G+ (LTE-Advanced Cat16) 979Mbit/s (maximálna rýchlosť) / 90Mbit/s (typická rýchlosť)

5G siete

  • 5G (5G) 1,000-10,000Mbit/s (1-10Gbit/s) (maximálna rýchlosť) / 150-200Mbit/s (typická rýchlosť)

Vyššie spomínané hodnoty rýchlosti berte však len ako orientačné a ideálne. V našich končinách, kde sa postupne rozmáha najnovšie 5G technológia, maximálne prenosové rýchlosti zatiaľ dosahujú okolo 300 až 500 Mbit/s.

VoLTE – čo to je?

Ďalším pojmom, ktorý je čoraz frekventovanejší, je VoLTE. Ide o skratku odvodenú od slova Voice over LTE. Táto technológia umožňuje realizovať hovory prostredníctvom LTE siete, namiesto hlasového kanálu GSM siete. Za týmto účelom mobilný telefón využíva 4G sieť, avšak túto funkciu musí sprístupniť výrobca smartfónu prostredníctvom aktualizácie softwaru. Vo všeobecnosti však platí, že samotné volanie prebieha rovnako, ako volanie cez hlasovú mobilnú sieť. Ak sa pýtate, aká je výhoda tohto typu hovoru? Tak samotný hovor je kvalitnejším, a rýchlejšie vás spojí s druhou stranou.

VoWiFi – technológia, ktorej sa dostáva málo pozornosti

Poslednou technológiou, ktorej sa dostáva v poslednom čase viac pozornosti, je VoWiFi. Ide o podobnú, ako je VoLTE, ale aj napriek tomu, je rozdielnu. Zatiaľ, čo VoLTE je technológia, kde dochádza ku komunikácii prostredníctvom LTE siete, tak v prípade VoWiFi, ako už asi tušíte, tak dochádza k prenosu údajov cez WiFi. Ide o technológiu, ktorá nájde využitie v miestach, kde absentuje, alebo je slabý štandardný mobilný signál, ale je k dispozícii internetové pripojenie.  V závere musíme povedať, že túto technológiu musí podporovať i váš operátor. Ako ju môžete zapnúť, sa môžete pozrieť v tomto návode, kde sme sa tejto téme venovali podrobnejšie.

Zdroje: kenstechtips, VIT

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close