Čo všetko dokáže program Pegas, ktorým vlády hackujú smartfóny ľudí? Máme sa ho obávať?

Pegas je v poslednom období silnejší než kedykoľvek predtým.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Softvér Pegas je špionážny program určený najmä pre smartfóny. Tento softvér je v poslednom čase na výslní a to hlavne z toho dôvodu, že sa zdá byť neporaziteľný. Na tému upozornil web makeuseof.com.

Program Pegas dokáže napadnúť plne aktualizované zariadenie pomocou jedinej správy či hovoru. Prečo ale Pegas existuje? Odpoveď je jednoduchá, aby získal údaje o používateľoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je vlastne Pegas?

Pegas nie je obyčajný malvér, za ktorého zrodom je neznámy hacker. Vytvorenie programu Pegas má na svedomí skupina NSO – izraelská technologická firma. Tento špionážny program bol ale vytvorený čisto len pre vládne účely a v súčastnosti je najsofistikovanejším kusom softvéru vo svete mlavéru, aký poznáme.

Program pritom nie je žiadna novinka. Je tu s nami už od roku 2016, kedy napádal zariadenia pomocou kliknutia na rôzne podvodné linky, ktoré užívatelia dostali vo forme SMS. Pozornosť na seba Pegas v poslednej dobe strhol z dôvodu, že je silnejší než kedykoľvek predtým.

SMS spravy
Zdroj: simpleicon, Vosveteit

V dnešnej dobe tento špionážny program funguje pomocou metódy nulového kliknutia. Táto metóda na získanie údajov od používateľa nepotrebuje žiadne povolenie ani žiadny klik navyše.

Po prevzatí kontroly Pegasom dokáže tento softvér čítať a odosielať všetky dáta, ale taktiež aj ovládať jednotlivé funkcie smartfónu. Patrí medzi to napríklad nahrávania hovorov, čítanie správ, odosielanie správ a podobne. Inými slovami, má plnú kontrolu nad smartfónom a dátami v telefóne. Taktiež treba uviesť, že je schopný prekonať nielen zabezpečenie Androidu, ale i iOS. Prečo je potom takýto softvér povolený a prečo si ho krajiny zadovažujú?

Všetky krajiny, ktoré Pegas používajú sa bránia faktom, že program je využívaný jedine na účely spravodlivosti  a udržiavania mieru. Dodržiavanie výhradne mierových účelov vyžaduje aj samotná skupina NSO.

Nie je ale žiadnym tajomstvom, že niektoré krajiny využívajú Pegas aj za iným účelom, napríklad na sledovanie svojich občanov. Vláda chce mať o občanoch prehľad a taktiež chce vycítiť potencionálnu hrozbu už v jej zárodku. Pegas je na to ako stvorený. Mimochodom, licencia na tento softvér nestojí tisíce a ani desaťtisíce dolárov, ale účet za sledovanie sa môže vyšplhať i do 6-miestnych čísiel. Spoločnosť NSO okrem iného  tvrdí, že spolupracuje iba s autorizovanými vládami.

Je potrebné sa Pegasa obávať?

Podľa posledných údajov bol Pegas použitý minimálne v 50  000 zariadeniach. Išlo najmä o zariadenia politikov, novinárov alebo bojovníkov za ľudské práva. Číslo 50 000 je pomerne vysoké, no ak nepracujete v jednom z odvetví spomenutých vyššie, zrejme sa ničoho nemusíte obávať.

Proti zneužívaniu Pegasom bojujú aj samotní výrobcovia smartfónov. Napríklad Apple rázne nesúhlasí s Pegasom, dokonca zažaloval skupinu NSO. Taktiež každého svojho používateľa, ktorého smartfón bol napadnutý týmto softvérom, o tejto situácii upozorní spolu s pokynmi, ako danú chybu odstrániť.

V každom prípade so stúpajúcimi prípadmi kybernetického zločinu vám určite odporúčame, aby ste neklikali na podozrivé linky, a to či už v SMS, alebo vo vašej elektronickej pošte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre