fbpx
BezpečnosťNávodyWindows

Čo to znamená „Spustiť ako správca“ vo Windows 10?

Čo to znamená, keď spúšťate aplikácie vo Windows 10 ako správca a aké z toho plynú riziká?

Ak aktívne používate operačný systém Windows 10, tak bezpochyby ste sa už v minulosti stretli s hláškou „Spustiť ak správca“ alebo „Spustiť ako administrátor“. Viete však, čo to znamená?  Téme sa venoval portál howtogeek.com.

Vo všeobecnosti platí, že správcovia majú úplne iný prístup, ako bežní používatelia. Rovnako to platí aj vo Windows 10, kde máme dva základné typy účtov, jeden správcovský a druhý bežný používateľsky účet. Jednotlivé oprávnenia môžu byť zároveň modifikované, avšak len so správcovským účtom.

Účelom bežného používateľského účtu je obmedziť používateľovi niektoré kroky interakcií so softwarom a systémovými nastaveniami, ktoré by mohli byť kontraproduktívne alebo škodlivé. V prípade, ak pracujete so súkromným počítačom, tak pravdepodobne máte váš účet prednastavený ako správcovský. Overiť si to môžete pomocou cesty Nastavenia > Kontá > Vaše informácie, kde uvidíte informáciu o oprávneniach vášho účtu.

Windows 10_spravcovsky ucet
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak máte v počítači s Windowsom 10 nastavené ďalšie účty, tak v sekcii Nastavenia> Účty > Rodina a ostatní, môžete zistiť oprávnenie ďalších účtov. Ale aj keď používate správcovský účet, tak nie všetky aplikácia požadujú oprávnenia správcu, aby mohli korektne fungovať. V skutočnosti, ak by vyžadovali, tak je to zlé pre bezpečnosť. Aplikácie by vo všeobecnosti nemali mať prístup k vášmu operačnému systému. Používateľská kontrola účtov tak kontroluje a zároveň limituje povolenia aplikácií.

Keď spustíte aplikáciu pomocou funkcie „Spustiť ako správca“, tak aplikácie majú vo všeobecnosti úplne iný prístup k systému, ako keď ich púšťate bez tohto oprávnenia.

„Keď teda spúšťate aplikáciu ako správca, znamená to, že aplikácii dávate špeciálne povolenia na prístup k obmedzeným častiam systému Windows 10, ktoré by inak boli zakázané. To so sebou prináša potenciálne nebezpečenstvo, ale niekedy je tiež potrebné, aby určité programy fungovali správne.“

Kedy je spustenie aplikácie ako so správcovskými oprávneniami šikovnou funkciou?

V prípade, ak aplikácie nefungujú tak, ako očakávate, tak môžete využiť túto funkciu a spustiť ju ako správca. Platí to obzvlášť pre rôzne analytické nástroje, napríklad antivírusy, ktoré musia pristupovať k rôznym častiam systému. Rovnako to platí aj pri programoch, ktoré potrebujú konfigurovať systémové nastavenia. Tu však treba dodať, že nie je odporúčané takto spúšťať, či inštalovať aplikácie, o ktorých existuje pochybnosť, že by mohli tieto oprávnenia zneužiť.

Zaujímavosťou je, že nie všetky aplikácie môžete púšťať v tomto režime. Vo všeobecnosti môžete takto púšťať len aplikácie naprogramované prostredníctvom rozhrania API WIN 32 a WIN 64. V prípade UWP aplikácií (stiahnutých z obchodu Windows Store), to nie je možné.

Ako môžete spustiť aplikáciu ako správca?

Otvorte si ponuku Štart vo Windows a vyhľadajte si aplikáciu, ktorú by ste chceli v tomto režime spustiť. Následne kliknite pravou myšou na ikonu aplikácie, zvoľte možnosť ďalšie a potom budeme mať k dispozícii funkciu Spustiť ako správca.

Windows 10_spustit ako spravca
Zdroj: Vosveteit.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close