Čo to znamená „necertifikovaný“ Android smartfón a ako zistiť, či je moje zariadenie certifikované?

Necertifikované zariadenia majú obmedzený prístup k rôznym službám spoločnosti Google

rozbity android_necertifikovany
Zdroj: Vosveteit.sk

Približne 2 týždne dozadu obehli technologickú komunitu správy, že aplikácia Správy nebude do budúcnosti dostupnou na necertifikovaných zariadeniach. Hoci na prvý pohľad sa to môže zdať ako nepodstatná informácia, tak opak je pravdou. Dôvodom je, že ide o celkom veľké množstvo smartfónov, ktoré týmto krokom budú ovplyvnené. Na tému upozorňuje portál howtogeek.

Čo to však znamená necertifikované Android zariadenie?

Na operačnom systéme Android je skvelé, že ide o open-source software, teda o otvorený kód, ktorý môže používať a editovať úplne hocikto. V praxi to znamená, že Android môže byť nahraný viac menej do hocijakého zariadenia bez ďalších obmedzení. Ale aj napriek tomu to neznamená, že všetky funkcie naprieč jednotlivými zariadeniami budú rovnakými. Odhliadnuc od rôznych prispôsobení zo strany výrobcu smartfónu, tak existuje veľké množstvo funkcií, na ktoré sú používatelia smartfónov zvyknutí, avšak nie sú súčasťou „základného Androidu“. Tie sú v zariadeniach distribuované pomocou Mobilných služieb Google, ktoré ako tak „unifikujú“ Android a zabezpečujú konzistentnosť naprieč jednotlivými zariadeniami. A to ako z hľadiska funkčnosti, tak aj bezpečnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google preto vyžaduje viacero požiadaviek, aby zariadenie mohlo byť certifikované. Ide o takzvaný zoznam požiadaviek, ktorý sa volá Compatibility Definition Document (CDD). Ak sú tieto podmienky splnenými, tak zariadenie následne je možné prebehnúť testom Compatibility Test Suite (CTS), aby dostalo certifikát.

Čo sa stane, ak zariadenie neprejde certifikátom?

Necertifikované zariadenia boli doposiaľ veľmi zriedkavé, dnes tomu už však tak nie je. Dôvodom sú sankcie zo strany amerických úradov namierené voči spoločnosti Huawei, ktorá je jednou z najväčších celosvetových mobilných manufaktúr. Spoločnosť v ich dôsledku nemôže aktívne využívať produkty a služby vyrábané a vyvíjané americkými technológiami. V praxi to znamená, že hoci spoločnosť používa Android, ktorý je bezplatný, tak aj napriek tomu si nemôže dať certifikovať svoje zariadenia, hoci spĺňa všetky nevyhnutné podmienky. Huawei preto aktívne vyvíja svoje vlastné mobilné služby vrátane obchodu s aplikáciami a hrami a podobne. Týka sa to všetkých novo predstavených zariadení, ktoré nestihli prejsť do mája 2019 certifikáciou. Pre používateľov to znamená, že nemajú prístup k mnohým službám spoločnosti Google, na ktoré sme tak zvyknutí. Ide napríklad o obchod Google Play a ďalšie aplikácie spoločnosti Google.

Druhým dychom treba dodať, že je možné do týchto zariadení manuálne dostať viacero služieb, ktoré vyžadujú certifikáciu. Tu však treba povedať, že spoločnosť Google ich môže „mávnutím ruky“ vypnúť, a rovnako negarantuje ich funkčnosť, či bezpečnosť počas používania. To je aj jeden z dôvodov, prečo aplikácia Správy od Google nebude od marca 2021 dostupnou na necertifikovaných zariadeniach.

Ako môžete overiť, či máte certifikovaný smartfón?

V prípade, ak máte smartfón inej značky ako Huawei, či Honor, tak s veľkou pravdepodobnosťou máte vaše zariadenie certifikované. Túto informáciu si však môžete potenciálne overiť pomocou stránok spoločnosti Google, prípadne cez obchod Google Play. Potom, ako si otvoríte obchod Google Play a kliknete na ponuku menu, tak zvoľte možnosť Nastavenia. Následne zrolujte ponuku dole, kde uvidíte informáciu, či vaše zariadenie je certifikovaným.

Páčil sa vám článok alebo bol pre vás prínosným? Podporte ho zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre