Čo to je Dual Pixel Autofocus? A prečo pri výbere smartfónu, by ste sa mali o túto technológiu zaujímať?

Technológia Dual Pixel Autofocu posúva možnosti v oblasti fotoaparátu v našom smartfóne. Oproti svojmu predchodcovi ponúka mnoho zlepšení.

Samsung Galaxy S22_recenzia_kamerovy modul_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Automatické zaostrovanie Dual Pixel je čoraz populárnejšia funkcia fotoaparátov, ktoré sa zväčša nachádzajú na vlajkových lodiach. Táto technológia nám sľubuje zlepšenie v rôznych oblastiach, no ako vlastne funguje? A je táto technológia momentálne potrebná? Na informáciu upozornil web androidauthority.com.

Rozšírenie technológie PDAF

PDAF (automatické zaostrovanie s detekciou fázy) je predchodca práve zaostrovania Dual Pixel. Zaostrovanie s detekciou fázy využíva vyhradené pixely na pravej a ľavej strane senzora na výpočet toho, či je obraz zaostrený. Tieto vyhradené pixely tvoria približne 5 až 10 percent všetkých pixelov. Čím je týchto pixelov viac, tým je zaostrenie spoľahlivejšie a presnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaostrovanie Dual Pixel je tým pádom iba 100 percentné zaostrovanie s detekciou fázy. Pri Dual Pixel sa totiž každý jeden pixel používa na PDAF. To samozrejme zlepšuje presnosť, rýchlosť a taktiež spoľahlivosť zaostrenia. Takáto technológia ale nie je lacná a aj preto je momentálne používaná iba pri vlajkových lodiach. Pre porovnanie si môžete pozrieť obrázok nižšie, na ktorom je približne znázornené rozloženie týchto pixelov v oboch technológiách.

dual pixel v pdaf
Zdroj: Samsung

Aj preto je porovnanie technológie Dual Pixel s technológiou PDAF zbytočné, pretože víťaz je vopred daný. Táto nová technológia nám vie pomôcť k oveľa rýchlejšiemu zaostrovaniu. Zvýšená je taktiež schopnosť udržať dané zaostrenie. To vie byť užitočné hlavne pri natáčaní rôznych akčných a dynamických scén. Bežný používateľ si zmeny všimne najmä pri potrebe o rýchle odfotenie objektu. Fotoaparát totiž na daný objekt zaostrí omnoho rýchlejšie.

Vylepšenia oproti PDAF

S príchodom technológie Dual Pixel boli taktiež opravené isté chyby či nedostatky, ktoré sme tu mali s technológiou PDAF. PDAF mala totiž problém pri slabšom osvetlení, kedy malý počet pixelov pre vypočítanie zaostrenia nemal dostatok informácií. To následne na fotografiách vytváralo šum.

Tým, že Dual Pixel využíva PDAF na každom pixeli, tak získa oveľa viac údajov a tým pádom vie vyhladiť prípadný šum a s fotografiou si poradí aj pri horších svetelných podmienkach.

Je určite zaujímavé sledovať to, kam sa až fotoaparáty v smartfónoch vedia posunúť. Pre ich kompaktné rozmery oproti zrkadlovkách a s technológiami z profesionálnych fotoaparátov niet divu, že sa fotografovaniu venuje čoraz viac ľudí.

A aký máte vzťah k foteniu pomocou smartfónu vy? Podeľte sa s vašim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre