Spravodajstvo

Čo stálo za najväčším výpadkom služieb od spoločnosti Facebook za posledných 13 rokov?

Sieť spoločnosti Facebook behom niekoľkých minút doslova zmizla z celosvetového internetu. Opätovné spojenie so svetom zabralo niekoľko hodín.

Služby spoločnosti Facebook počas včerajška zažili najväčší výpadok od roku 2008. Viac ako 6-hodinový výpadok služieb Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp ste takmer iste pocítili aj vy. Ku výpadku niektorých služieb došlo včera 4. októbra 2021 okolo 18:00 nášho času, pričom ku opätovnému naskočeniu jednotlivých produktov spoločnosti Facebook došlo až po polnoci. Počas výpadku svojich služieb však spoločnosť Facebook neinformovala o tom, o aký technický problém šlo, takže sme donedávna boli odkázaní iba na domnienky. Po niekoľkých hodinách však spoločnosť aspoň čiastočne informovala o tom, čo bolo spúšťačom celosvetového výpadku služieb od spoločnosti Facebook.

Za výpadkom zrejme stojí Border Gateway Protocol

Ako informuje portál Techcrunch.com, prvý výpadok služieb od spoločnosti Facebook malo na svedomí „zrušenie“ tzv. Border Gateway Protokolu. Ide o dynamický smerovací protokol, ktorý umožňuje routerom v sieti automaticky reagovať na zmeny topológie v sieti. Zrejme nečakané zrušenie pre spojenie služieb Facebook s okolitým svetom spôsobili, že jednotlivé služby sa postupom času začali „vyparovať“ z internetu.

Služby spoločnosti Facebook údajne do siete rozposlali správu o tom, „že nie sú prístupné“, čo následne znamenalo celosvetové odpojenie služby od internetu. Odstránenie spojenia medzi spoločnosťou Facebook a celosvetovým internetom tak malo za následok, že o spojenie s okolitým svetom prišli aj dcérske aplikácie WhatsApp, Instagram a Messenger. Pri snahe o spustenie týchto služieb väčšina používateľov narazila na problémy s DNS pripojením. Pre drvivú väčšinu počítačov v celosvetovej internetovej sieti tak servery spoločnosti Facebook akoby prestali existovať.

Obnovenie jednotlivých služieb určite nebolo jednoduché, keďže ku naskočeniu došlo až po zhruba 6tich hodinách od prvého výpadku. Aktuálne v našich končinách bezproblémovo fungujú všetky služby spoločnosti Facebook, no je možné, že vo vybraných kútoch sveta bude opätovné spustenie služieb trvať o čosi dlhšie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close