Spravodajstvo

Čo sa stane so smartfónom, ktorý Vám ukradnú v centre Bratislavy? Pravdepodobne to dopadne takto

Neverili by ste, no aj za kradnutím smartfónov v centre mesta stojí sofistikovaná zločinecká skupina.

Určite ste sa už niekedy ocitli v situácii, keď ste si siahli do vrecka po váš smartfón, no jednoducho ste ho nenahmatali. Krv vám v tomto momente doslova stuhne v žilách a podvedome začnete urýchlene rozmýšľať nad tým, kde ste váš smartfón mohli nechať. Vo väčšine prípadov sa jedná iba o planý poplach, keďže smartfón nájdete hodený vedľa seba, v druhom vrecku, v taške, či zabudnutý v aute alebo v práci. Čo ak si ale dobre pamätáte, že ste smartfón pri sebe mali pred niekoľkými sekundami a medzičasom ste si ho určite nikde neodkladali? Bohužiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou vám niekde vypadol, alebo vám ho nejaký šikovný zlodej nenápadne vytiahol z vrecka. Ako ste už iste pochopili zo samotného nadpisu celého príspevku, podobnú situáciu som zažil na vlastnej koži a pochopiteľne, smartfón som už nikdy nevidel. Nižšie vám ale bližšie popíšem, o akú sofistikovanú krádež išlo a že technológie 21. storočia niektorí jedinci neprelomia tak rýchlo, ako si pôvodne mysleli. 

Stará dobrá aplikácia Find My iPhone

Celá situácia sa odohrala v centre Bratislavy koncom marca tohto roku. Z prechádzky ku autu sa behom niekoľkých sekúnd začalo zbesilé hľadanie smartfónu. Našťastie, panika za strateným / ukradnutým smartfónom úplne nezatlmila mozog a behom niekoľkých minút som začal s hľadaním smartfónu prostredníctvom aplikácie Find My iPhone na kamarátovom smartfóne. Keďže smartfón nešikovný zlodej nevypol a ani ho neschoval do žiadnej alobalovej tašky, či iného krytu, neustále som na mape videl pohybujúci sa bod. Signál sa však stratil po zhruba 10 minútach, niekde v okolí divadla Malá Scéna pri obchodnom centre Eurovea. Po ceste som narazil aj na policajtov (pochôdzkárov), ktorí boli natoľko ochotní, že spolu so mnou v aute sledovali bod pohybujúci sa po mape. Keďže sa signál stratil, policajti nemali žiadny dôkaz na to, aby niekoho na zastávke skontrolovali, takže nám bolo hľadanie smartfónu na mape naozaj nanič, no pokus stál za to. Po tomto som sa so smartfónom definitívne rozlúčil, keďže som vedel, že bol určite ukradnutý a žiadna dobrá duša mi na druhý deň nezavolá, že našla môj smartfón spadnutý na zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nádej umiera posledná

Po príchode domov som sa opäť prihlásil do aplikácie Find My iPhone a na svoj smartfón som v angličtine poslal správu o tom, že bol stratený s informáciou, aby v prípade jeho nájdenia volali na priložené číslo. S malou dušičkou som očakával, že sa niekto ozve, poprípade že v spomínanej službe príde informácia o polohe, kde bol smartfón opätovne zapnutý a lokalizovaný. Neverili by ste, no iba po necelých 3 dňoch sa smartfón ohlásil. Bohužiaľ pre mňa, lokalizoval sa v mestečku Tetovo v Severnom Macedónsku, čo určite neveštilo nič dobré. Neskôr som sa zmieril s tým, že smartfón už určite nikdy neuvidím, keďže prísť s informáciou, že som lokalizoval telefón v Severnom Macedónsku pred niekoľkými hodinami a odvtedy sa mi už smartfón neozval, bol úplne irelevantný nápad. Keďže som ale technická duša a zabezpečeniu iPhonu X som veril, povedal som si, že budem celú situáciu mapovať aj naďalej.

Ďalší krok zo strany zlodejov – ukradnutie účtu

Pokiaľ sa niekedy ocitnete v podobnej situácii, určite odporúčam smartfón na diaľku zablokovať a poslať naň aspoň jednu správu s informáciami, kam sa má človek na druhej strane ozvať (v prípade iPhonu môžte využiť aj funkciu pípania, aby ste zlodejom ako v mojom prípade trošku strpčili život). V mojom prípade sa mi niekto z druhej strany ozval, no naneštastie, zlodeji v Severnom Macedónsku zrejme nemajú dosť inteligencie na to aby zistili, že predpona +421 patrí Slovensku a nie Slovinsku. Na druhý smartfón doma tak začali chodiť smsky v slovinčine, ktoré prikladám nižšie.

Ako vidíte, zlodeji sa spočiatku snažili celkom aktívne, keďže SMSky chodili pomerne často. Ak by bola SMSka v slovenčine, mohli by sme hovoriť o pomerne dôveryhodne vyzerajúcej SMS, ktorá by ma mala informovať o nájdení môjho smartfónu. Po zhliadnutí linku však každému zbehlejšiemu človeku začne biť do očí pofidérny link help-phone.info. Zo srandy som na link klikol a musím povedať, že tu som zostal celkom zarazený. „Koncoví zlodeji“ zo Severného Macedónska sú totižto natoľko zbehlí, že 100 percentne okopírovali stránky iCloudu spoločnosti Apple, pričom ak kliknete na akékoľvek tlačidlo na stránke, budete bez povšimnutia presmerovaný na oficiálne stránky spoločnosti Apple. Pre bežného používateľa celkom dobrá indikácia toho, že sa jedná o dôveryhodnú stránku, no pre viac zbehlých jedincov je to typický príklad podvodnej stránky. Pochopiteľne, keďže zlodeji chceli získať prihlasovacie údaje od môjho zariadenia, potrebovali, aby som sa na ich pofidérnej stránke prihlásil, čo by zrejme bežný používateľ spravil a s čím zrejme aj rátajú. Keďže som tak nespravil, ich prvotné plány so smartfónom boli zrejme zmarené.

Čakanie, čakanie a čakanie

Po zhruba týždni sa posielanie SMSsiek prerušilo. Zlodejov to zrejme prestalo baviť a do rúk im prišla ďalšia zásielka kradnutých zariadení z krajín Európskej únie. Moja občasná škodoradosť sa tak na dlhšiu dobu prerušila a počítal som s tým, že smartfón nakoniec rozlúskali na súčiastky a tak ho speňažili. Po niekoľkých mesiacoch sa ale ukázalo, že opak bol pravdou. iPhone X zrejme aj dnes leží zaprášený v poličke pofidérneho macedónskeho predajcu, ktorý si s ním jednoducho nevie rady. SMSky totižto začali začiatkom augusta chodiť opäť, pričom správa zostala stále nezmenená – Áno, ani 4 mesiace nestačili na to, aby zlodejíček prišiel na to že +421 nie je Slovinsko ale Slovensko. Momentálne som na vážkach a vôbec netuším, čo by som mal v takejto situácii spraviť. Severné Macedónsko a rozhodne mestečko Tetovo nie je kraj, kde by ste sa na vlastnú päsť vybrali vymáhať váš ukradnutý telefón od neznámeho človeka. Keďže vôbec netuším, či sa mám celou situáciou ešte zaoberať, nechám si poradiť od vás. Myslíte si, že sa oplatí pýtať operátora, či dokáže vystopovať číslo, odkiaľ sú správy posielané? (správy prichádzajú z neznámeho zdroja, podobne ako potvrdzovacia SMS o zakúpenej diaľničnej známke)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close