Čo sa deje v jadre našej galaxie? Vedci zachytili pár nezvyčajných udalostí

Srdce Mliečnej Dráhy je domovom obrovskej čiernej diery

čierna diera
Zdroj: NASA

Posledné dva roky sa udiali dve záhadné udalosti, priamo v srdci našej galaxie, kde drieme supermasívna čierna diera, píše portál Daily Galaxy. Tá sa nazýva Sagittarius A*.

Táto supermasívna čierna diera bola relatívne pokojná, teda až do Mája 2019. Vtedy došlo k záhadnému „vzplanutiu“ a región v strede galaxie sa odrazu rozžiaril. Prvá záhada sa však objavila až v júni 2020. Hubblov vesmírny ďalekohľad zaznamenal obrovský záblesk, ktorý vyslala čierna diera pred 3.5-miliónmi rokov. Odhalila to špeciálna infračervená kamera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Išlo o tak veľký záblesk, že bola osvetlená plynná cesta, ktorá vedie až k dvom trpasličím galaxiám v blízkosti mliečnej dráhy – Magellanovým oblakom. Niektorí vedci sa domnievajú, že gigantický záblesk z jadra Mliečnej dráhy mohli pozorovať aj vzdialení predkovia človeka. Mohol byť totiž viditeľný aj na našej oblohe.

Astronómom z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu sa podarilo odhaliť príčinu. Predpokladá sa, že gigantický záblesk mohol byť spôsobený vodíkovým oblakom, ktorý bol o 100-tisíc krát ťažší, ako Slnko. Ten dopadol na disk rozžeraveného materiálu v okolí čiernej diery. Následkom toho bolo do vesmíru vypustené neuveriteľne veľké množstvo ultrafialového žiarenia.

Druhá záhada

V decembri 2020 sa podarilo astronómom objaviť dve kolosálne bubliny, naplnené horúcou plazmou, kozmickými lúčmi a magnetickými poľami. Vedci zistili, že energia, potrebná na vytvorenie tejto formácie, by sa mala rovnať 100-tisíc supernovám. Ide o naozaj impozantné množstvo energie.

Bubliny nemožno vidieť voľným okom, avšak žiaria veľmi jasno v gamma žiarení. Ide o takzvané Fermiho bubliny a tie by mali mať podľa pozorovaní pomerne ostré hrany. Vedci sú presvedčení, že vďaka tomuto javu sa im podarí odhaliť viac tajomstiev o štruktúre a histórii našej galaxie. Chcú napríklad zistiť, prečo je naša Supermasívna čierna diera relatívne malá, v porovnaní s inými supermasívnymi čiernymi dierami. Existencia Fermiho bublín by mohla vedcom pomôcť prísť na to, ako čierne diery rástli a ako ich spotreba energie ovplyvnila galaxie ako celok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre