Čo robiť keď nás ohrozuje nebezpečný asteroid? Toto môže byť naša posledná záchrana

Tím odborníkov pripravil núdzový plán v prípade, že by sme si nevšimli nebezpečný asteroid.

Nebezpečný asteroid
Zdroj: Don Davis/NASA, via Wikimedia Commons

Nebezpečný asteroid na kolíznom kurze so Zemou predstavuje hrozbu, ktorú by ľudstvo nemuselo prežiť. Momentálne nám nič také nehrozí, no napriek tomu tie najlepšie hlavy sveta pracujú na spôsoboch, ako prípadnú katastrofu odvrátiť, píše portál Extreme Tech.

Našou najlepšou šancou je všimnúť si asteroid v niekoľkodekádovom predstihu. Ak by sa však z nejakého dôvodu objavil asteroid priamo pred našim prahom, mohli by nám pomôcť telekomunikačné satelity. Tím vedcov totiž vytvoril koncept s názvom Fast Kinetic Deflection, ktorého cieľom je vyslať na blížiaci sa asteroid niekoľko veľkých telekomunikačných satelitov. S dávkou šťastia by satelity mohli asteroid odkloniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre potreby štúdie si vedci predstavili 300-metrový asteroid. Objekt takejto veľkosti by dokázal priniesť veľkú dávku deštrukcie, no zároveň nie je taký veľký, aby ho satelity nedokázali odstrčiť. Veľké telekomunikačné satelity sa nachádzajú vysoko nad povrchom Zeme, na geostacionárnej obežnej dráhe. S malým postrčením do správneho smeru by sa mohli dostať na kolízny kurz s blížiacim sa asteroidom. Štúdia zistila, že na odklonenie 300-metrového asteroidu by bolo potrebných desať kolízií satelitov s asteroidom.

Núdzové riešenie

Lenže prečo satelity? Koncept pracuje s najhorším možným scenárom a to, že nebezpečný asteroid dorazí len pár rokov. V tomto prípade by ľudstvo nemalo čas postaviť „odrážač asteroidov“ a dostať ho na obežnú dráhu. Telekomunikačné satelity sú veľké, ťažké a výhodou je, že už sú vo vesmíre. V prípade vážnej situácie sú preto tieto satelity ideálnou poslednou záchranou. Prieskumy ukazujú ,že v roku 2019 bolo na obežnej dráhe 15 telekomunikačných satelitov, ktoré by boli pre projekt ideálne.

Je nutné povedať, že všetky teórie sú zatiaľ len špekuláciami. Ľudstvo preskúmalo zblízka len hŕstku asteroidov a nevieme, ako sa budú v prípade kolízie správať. Existuje niekoľko dôkazov, že asteroidy sú vo vnútri krehké a ich odrazenie by v tomto prípade bolo problematické. Budúci rok sa rozbehne misia DART (pozn. redakcie: Double Asteroid Redirection Test), počas ktorého do jedného z menších asteroidov vrazí objekt. Týmto pokusom chcú vedci zistiť, čo sa vlastne s asteroidom stane, keď naňho pošleme raketu, alebo iný objekt.

Misia DART svojim výsledkom buď potvrdí, alebo vyvráti núdzový plán s telekomunikačnými satelitmi. Aj neúspech odkloniť asteroid prinesie vedcom cenné informácie. Na základe výsledkov budú môcť pracovať na metódach, ktoré by našu Zem v prípade ohrozenia asteroidom dokázali zachrániť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre