Čo robiť ak objavíme asteroid, ktorý sa má zraziť s našou planétou?

Americká NASA už čoskoro odštartuje misiu DART, ktorá preskúma naše možnosti riešenia tejto hrozby.

Čo robiť, ak objavíme nebezpečný asteroid?
Zdroj: YouTube (NASA)

Už čoskoro odštartuje misia americkej vesmírnej agentúry NASA, s názvom DART (pozn. redakcie: Double Asteroid Redirection Test). Jej úlohou je preskúmať možnosti, ako by sme mohli v budúcnosti odvrátiť hrozbu blížiaceho sa, nebezpečného asteroidu, píše portál Space.

Konkrétnejšie bude misia zisťovať, či je úmyselná kolízia sondy s asteroidom reálnou možnosťou, ako odkloniť prípadnú hrozbu. Okolo Zeme sa totiž nachádza obrovské množstvo kozmických objektov, ktoré by napáchali veľké škody, ak by sa zrazili s našou planétou. Našťastie len málo objektov predstavuje reálnu hrozbu a tie, o ktorých vieme, sú starostlivo monitorované.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže čo by sme robili, ak by sme objavili asteroid, ktorý je na kolíznom kurze so Zemou? Na túto otázku odpovedá vedkyňa z NASA, Kelly Fast.

„Je dôležité objaviť asteroidy ešte predtým, ako oni objavia nás. Kolízia s asteroidom je jediný druh prírodnej katastrofy, ktorému vieme zabrániť,“ vysvetľuje Fast.

Najdôležitejším faktorom v prípade tejto kozmickej hrozby je čas. Ak vedci odhalia v niekoľkoročnom predstihu nebezpečný asteroid, ktorý sa na 100% zrazí so Zemou, môžu sa ho pokúsiť odkloniť. Odklonenie asteroidu je aj cieľom misie DART, ktorá bude testovacou misiou presne pre takéto prípady.

Odvrátenie hrozby

Misia DART sa pokúsi naraziť do menšieho asteroidu, ktorý obieha okolo väčšieho objektu a následne bude skúmať, či sa podarilo odkloniť jeho obežnú dráhu. Ak však ľudstvo bude čeliť skutočnej hrozbe, potrebuje čas na postavenie rakety, štart a stretnutie sa s asteroidom.

Ďalšou možnosťou je pokúsiť sa asteroid rozbiť. Ak by sa ľudstvu podarilo vyslať jadrovú hlavicu k potenciálne nebezpečnému asteroidu, dokázali by sme ho buď čiastočne, alebo úplne rozbiť. V tomto prípade však existuje riziko, že by menšie kúsky stále zasiahli našu planétu.

Samozrejme, všetky metódy vyžadujú aspoň niekoľkoročný náskok. Čo ak by sme objavili nebezpečný asteroid priamo pred našim prahom? Na začiatku tohto roka sa uskutočnilo cvičenie, v ktorom vedci z celého sveta dostali jednoduchú úlohu: Asteroid má do Zeme naraziť za 6 mesiacov a musia sa s touto hrozbou vysporiadať.

Hoci cvičenia ukázali, že za tak krátky čas neexistuje prakticky žiadna šanca hrozbu odvrátiť, nemusí to byť celkom tak. Zem má „záložný plán“ – v tomto prípade telekomunikačné satelity. Na geostacionárnej obežnej dráhe sa nachádza množstvo veľkých satelitov, ktoré by sme mohli jednoducho na asteroid poslať. Aj v tomto prípade sa však vyžaduje dlhšie časové okno.

Ide o to najnúdzovejšie riešenie, pretože za krátky čas by ľudstvo nedokázalo postaviť raketu, ktorá by dokázala hrozbu odvrátiť. Ak by k Zemi mieril 300-metrový asteroid, na jeho odklonenie by sme podľa výpočtov potrebovali približne 10 satelitov.

Misia DART bude štartovať 24. novembra a jej výsledky nám poskytnú viac informácií o tomto probléme. Ak sa vedcom naozaj podarí odkloniť dráhu asteroidu, potom by sme mohli mať účinnú zbraň proti nebezpečným asteroidom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre