SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo robí z planéty obývateľnú planétu?

Nové simulácie ukazujú, že voda môže zmeniť planétu na nepoznanie.

Čo robí obývateľnú planétu obývateľnou planétou? Astronómovia do dnešného dňa objavili viac ako 4-tisíc planét mimo našej sústavy, no popritom sa snažia nájsť exoplanéty, na ktorých by dokázali ľudia prežiť, píše portál Space.

Momentálne vedci hľadajú kozmické telesá, ktoré nesú podobné charakteristiky ako naša Zem. To znamená, že vhodnou planétou je tá, ktorá sa nachádza v obývateľnej zóne, vzdialenosti kde je možné, aby na jej povrchu existovala voda v kvapalnom skupenstve. Lenže nájsť vo vesmíre dvojičku Zeme nie je také jednoduché, preto sa snažia vedci rozšíriť definíciu obývateľnej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa radíte medzi fanúšikov sci-fi, určite ste už videli ľadovú alebo púštnu planétu, na ktorej existovali organizmy, ktoré sa prispôsobili tamojším podmienkam. Je to možné aj v skutočnosti? Odpoveď nie je úplne jednoznačná, pretože závisí od množstva rôznych faktorov. Hlavnú úlohu ale stále hrá voda. Množstvo vody na planéte do veľkej miery ovplyvňuje to, ako rýchlo sa môže planéta premeniť v ľadovú guľu alebo horúcu pustinu.

Nové simulácie ukázali, že ak by Zem dostávala len o 8% menej slnečného svetla, moria a oceány by zamrzli. Ak však hovoríme o planéte, ktorá je o niečo suchšia, hranica obývateľnosti sa posúva o niečo ďalej za stanovené limity. To, či bude planéta rajom pre život ako Zem alebo sa z nej stane nehostinný svet závisí do veľkej miery od svetla, ktoré daná planéta získava. Dôležitú úlohu ale hrá aj schopnosť odraziť svetlo hviezdy alebo vlhkosť atmosféry.

Vďaka vode sa planéty môžu drasticky zmeniť

Ak by existovala planéta, ktorá má rovnakú veľkosť ako Zem a nachádza by sa na rovnakej obežnej dráhe, no nemala by toľko vody, bola by chladnejšia. Nedostatok vody znamená menej vodnej pary v atmosfére, ktorá môže vyvolávať skleníkový efekt a ohrievať planétu. Ak by však rovnaká planéta dostala o trochu menej slnečného svetla, bola by teplejšia. V jej atmosfére by neboli oblaky a povrch by nebol pokrytý snehom. To znamená, že planéta by odrážala menej svetla do vesmíru.

Stačí pritom málo, aby planéta prešla drastickými zmenami. Pri malom poklese teplôt sa môže voda začať premieňať na ľad. Ľad odráža viac svetla, čo znamená, že sa planéta viac ochladzuje a zamŕzajú ďalšie vodné zdroje. To vedie k väčšiemu odrážaniu svetla a tak ďalej. Astronómovia v novej práci zistili, že voda je hlavným spúšťačom týchto zmien. Ak by napríklad Zem dostávala viac slnečného svetla, premenila by sa na Venušu, pretože by vytvárala skleníkové plyny a čoraz viac sa ohrievala.

Planéty, ktoré nemajú také množstvo vody ako Zem môžu byť v tomto prípade obývateľnejšie. Simulácie ukázali, že atmosféry týchto planét sú výrazne suchšie. To znamená, že dokážu ustáť väčšie rozdiely teplôt bez toho, aby úplne zamrzli, alebo sa zmenili na žeravú pustatinu. Vedci preto konštatujú, že by sme nemali odpisovať planéty nachádzajúce sa mimo tradičnej obývateľnej zóny. Aj tie môžu mať vhodné podmienky pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close