SpravodajstvoVeda a výskum

Čo robí hviezdy hviezdami a aká je najväčšia hviezda vo vesmíre, ktorú poznáme?

Hviezdy sa delia na niekoľko skupín a každá má svoje špecifické charakteristiky

Aké sú najväčšie hviezdy v našom vesmíre a čo vlastne hviezda je? Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

Keď sa veľké plynné gule dostanú za určitý bod hmoty, ich jadro sa stane dostatočne horúcim a hustým na to, aby sa zapálilo. V jadrách týchto objektov sa spája vodík s héliom, pričom sa vylučuje obrovské množstvo energie. Hviezdy, v ktorých útrobách možno pozorovať tento proces sa nazývajú hviezdy hlavnej postupnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čím masívnejšia je hviezda hlavnej postupnosti, tým je horúcejšia a jasnejšia, no zároveň je jej život kratší. Keď hviezdy vo svojich jadrách spália všetok vodík, hviezdy začnú rásť. Narásť môžu až na 100, alebo 1000-násobok svojej pôvodnej veľkosti. Táto obria fáza zaberie len zlomok života hviezdy, preto treba brať ohľad na to, že pri porovnávaní hviezd častokrát porovnávame mladé hviezdy s tými starými.

Najmenšími hviezdami sú červení trpaslíci a tie bývajú spravidla 100-krát masívnejšie, ako planéta Jupiter, najväčšia planéta slnečnej sústavy. Tieto hviezdy nie sú veľmi masívne, preto sú relatívne malé, chladné a tmavé. Červení trpaslíci sú najrozšírenejšími hviezdami vo vesmíre, pretože môžu žiť až niekoľko triliónov rokov.

Ďalším štádiom sú hviezdy ako naše Slnko. Tieto hviezdy majú oveľa vyššiu teplotu a jas, ako červené trpaslíky. Aj práve preto sa môžu dožiť len 10-miliárd rokov, čo je výrazne menej, ako v prípade červených trpaslíkov. V prípade hviezd hlavnej postupnosti, už dokážu narobiť drastické rozdiely v charakteristike hviezdy. Najjasnejšou hviezdou na nočnej oblohe je hviezda Sirius, ktorá má len dvojnásobok hmotnosti Slnka, avšak povrchová teplota dosahuje 10-tisíc °C. Keďže horí tak vysokou teplotou, jej život trvá len 2.5-miliardy rokov.

Najväčšia a najmasívnejšia hviezda

Pozrime sa ale na najmasívnejšiu hviezdu, akú poznáme. Nazýva sa R136a1 a má hmotnosť, ktorá sa rovná 315 Slnkám. Táto hviezda žiari 9-miliónovkrát jasnejšie, ako naše Slnko. Táto hviezda je tak masívna, že ju gravitácia drží pokope len tak-tak. Každú sekundu totiž stratí niekoľko biliónov ton materiálu, vďaka hviezdnym vetrom.

Ak by sme ale chceli vedieť, aká je najväčšia hviezda vo vesmíre, museli by sme sa pozrieť na červených superobrov. Keď hviezda minie svoje vodíkové palivo, prejde do štádia červeného obra a drasticky zmení svoj priemer. Červení superobri sú vesmírni giganti, ktorí môžu mať veľkosť celej Slnečnej sústavy. Momentálne najväčšou hviezdou, akú sa nám podarilo objaviť je hviezda Stephenson 2-18. Súčasné modely predpokladajú, že priemer tejto hviezdy je o 2-tisíckrát väčší, ako je priemer Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close