SpravodajstvoTechnológie

Čo prinesie robotizácie? Máme sa jej báť alebo sa na ňu skôr tešiť?

Čo prinesie AI a robotizácie v najbližších rokoch? S istotou vieme povedať, že sa to dotkne nás všetkých, máme sa zmien však obávať?

Automatizácia vyvoláva v mnohých ľuďoch predstavu vojny medzi ľuďmi a výtvorom ich vlastného inžinierstva- strojmi. Obávajú sa straty zamestnania a nepotrebnosti v prípade ich nahradenia v procese automatizácie. Takýto názor ale nezdieľajú firmy a zamestnávatelia, ktoré naopak sršia optimizmom. Téme sa venoval portál digitaltrends.com.

Robotizácia ovplyvní väčšinu z nás

Prakticky neexistuje zamestnanie, ktoré by nebolo v budúcnosti ovplyvnené umelou inteligenciou (AI). Robotizácia a AI majú podiel až 87% na strate zamestnaní medzi rokmi 2000 až 2010 v USA a ďalších 38% je ohrozených do roku 2030. Aj napriak tomu však nie každý je ohľadom tejto témy skeptik. Paul Daughtery, vedúci technológie a inovácií v Accenture si myslí, že je nepravdepodobné, že by stroje mohli niekedy kompletne nahradiť ľudí. Je autorom knihy Human + Machine: Reimagining Work in the Age of A.I. (Ľudia + Stroje: Premena práce vo veku umelej inteligencie), ktorý pre portál Digitaltrends.com povedal niekoľko zaujímavých názorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Máme sa robotizácie obávať?

Daughtery v jeho knihe hovorí o svojom kontrastnom názore na automatizáciu a technológie. Tu je pár kľúčových tém, na ktoré odpovedal pre portál Digitaltreds.com.

Optimistická perspektíva ohľadom automatizácie a odmietanie konfiktu medzi človekom a strojom

Podľa Daughteryho je AI je nepochopená a na druhej strane sú ľudia podceňovaní. Preto napísal k tejto téme knihu nakoľko mnohé titulky novín zbytočne strašia a zveličujú. Za posledných 50 rokov je AI našou najväčšou technologickou revolúciou. Preto aj jeho tím spustil  výskum, aby  zistili čo sa deje. Výsledky zistení prieskumu, ktorý realizovali na vzorke 1500 spoločností, v rámci ktorej diskutovali s tisíckami zamestnacov zistili, že najlepšie výsledky vzišli zo spolupráce medzi šikovnými ľuďmi a strojmi s AI.

Kniha vo všeobecnosti hovorí o  viacerých zisteniach, ktorými sú napríklad to, že musíme zmeniť naše myslenie v spojitosti s biznisom a prácou. Tie spoločnosti, ktoré nastúpili na tento trend sú úspešnejšími ako tie, ktoré fungujú v starých „zabehnutých koľajach“. Ďalej, že AI a robotizácia nám zoberie mnoho pracovných miest, ale aj zároveň vytvorí. Jedným z najväčších zistení, ktoré autor dáva do pozornosti je však to, že automatizácia prináša nové výzvy, nad ktorými sa vlády a organizácie aktuálne nezamýšľajú tak aktívne, ako by mali.

6 nových kategórií zamestnaní ako výsledok automatizácie

„Ak sa pozriete na priemernú spoločnosť, ktorá bude mať pravdepodobne tisíce A.I. algoritmov, kto sa zaistí, že všetky budú fungovať ako majú?“

Robotizacia
Zdroj: Siemens (tlačová správa), Wikimedia

Mnohí ľudia sa cítia byť technológiou ohrození

Svetové ekonomické fórum zverejnilo analýzu, ktorá predpokladá, že do roku 2022 AI nahradí 75 miliónov pracovných pozícií, ale rovnako ich aj vytvorí, konkrétne sa očakáva, že celosvetovo ich vznikne až 130 miliónov. Samozrejme je náročnejšie urobiť predpoveď o ďaších 50 až 75 rokov dopredu.

robotizacia robot
Zdroj: Pixabay.com (jarmoluk)

V knihe sa hovorí o tom, že technológia vytvorí viac práce ako nahradí a okrem toho je ľudská práca v mnohých aspektoch nenahraditeľná. Výzvu predstavuje príprava ľudí na zmeny v práci. Potrebujú získať potrebnú kvalifikáciu.

Ktoré ľudské vlastnosti sú unikátne a nenahraditeľné?

Sú to hlavne kreativita, komplexne riešenie problémov, socioekonomické odpovede a zmyslové vnímanie.

Slovensko z pohľadu robotizácie priemyslu patrí k svetovej špičke. Na 10-tisíc pracovníkov pripadá výrazne viac robotov ako je priemer EÚ

Naopak najväčší prínos technológie v súčasnosti prichádza do oblasti manuálnej stereotypnej práce a interakcií s ľuďmi, kde vidíme veľký pokrok napríklad v Siri, Alexa a Google Voice. Cieľom je najmä zefektívniť našu prácu.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close